اتصال ۲۰ کشور جهان به سوئیفت روسی

یک مقام بانک مرکزی روسیه اعلام کرد که سامانه پیام‌رسانی مالی این بانک موسوم به اس‌پی‌اف‌اس (SPFS) که معادل روسی سوئیفت محسوب می‌شود، در حال حاضر به بیش از ۱۶۰ بانک و مؤسسه مالی خارجی از ۲۰ کشور جهان متصل شده است.
کد خبر : 16117

اتصال ۲۰ کشور جهان به سوئیفت روسی

به نقل از خبرگزاری تاس، آلا باکینا، رئیس بخش سامانه پرداخت ملی در بانک مرکزی روسیه، در بیست و یکمین نشست این بانک اعلام کرد که سامانه پیام‌رسانی مالی بانک مرکزی روسیه موسوم به اس‌پی‌اف‌اس (SPFS) که معادل روسی سوئیفت محسوب می‌شود، در حال حاضر بیش از 160 عضو خارجی از 20 کشور جهان دارد.

باکینا این خبر را در بیست و یکمین نشست کمیسیون بین دولتی روسیه و کوبا در زمینه همکاری‌های تجاری، اقتصادی، علمی و فناوری اعلام کرد.

وی گفت: امروز بیش از 160 (نهاد و مؤسسه) شرکت کننده خارجی از 20 کشور به این سامانه (SPFS) متصل هستند که دو بانک کوبایی نیز تقریباً مشارکت مستقیم دارند.

اخبار مرتبط :

در سال 2014، بانک مرکزی روسیه سامانه پیام رسانی مالی اس‌پی‌اف‌اس را به صورت آزمایشی راه اندازی کرد. این سامانه می‌تواند داده‌ها را در قالب سوئیفت ارسال کند، اما به کانال‌های آن وابسته نیست.

در سال 2017، این سامانه با ظرفیت کامل خود شروع به کار کرد و پیام‌هایی را در مورد تراکنش‌ها به هر ارزی به بانک‌ها ارسال کرد.

این سامانه در ابتدا فقط برای کاربران داخل روسیه در نظر گرفته شده بود، ولی تا فوریه 2022 بیش از 20 بانک و مؤسسه اعتباری از بلاروس، ارمنستان، قزاقستان، تاجیکستان، قرقیزستان، کوبا و سایر کشورها به آن ملحق شدند.

در پی تحریم‌های غرب علیه روسیه پس از جنگ اوکراین ارتباط بانک‌های روسیه با سامانه جهانی سوئیف قطع شد و مسکو نیز تلاش خود را برای جایگزین کردن آن با یک سامانه داخلی افزایش داد.

انتهای پیام/

 

 

ارسال نظرات