شنبه ؛ 01 ارديبهشت 1403

مرگ حدود ۵۰۰۰ نفر در تصادفات نوروز ۵ سال اخیر

سازمان پزشکی قانونی اعلام کرد که در حوادث رانندگی ایام نوروز طی پنج سال اخیر، ۴ هزار و ۸۹۱ نفر از هموطنان جان خود را از دست دادند که بیشترین آنها مربوط به نوروز سال جاری با یک هزار و ۲۱۷ نفر است.
کد خبر : 16076

تبیین:

به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان پزشکی قانونی کشور، با توجه به افزایش حجم سفرها و میزان تردد در جاده‌ها، تعطیلات نوروز (از 25 اسفند هر سال تا 15 فروردین سال بعد از آن) عمدتاً با افزایش آمار تلفات حوادث رانندگی و کشته و مصدوم شدن تعداد بیشتری از هموطنان در مقایسه با دیگر روزهای سال همراه است.

بر اساس آمارهای موجود، در تعطیلات نوروز پنج سال گذشته، چهار هزار و 891 نفر در حوادث رانندگی جان باختند که 3 هزار و 408 نفر از آن ها در مسیرهای برون‌شهری جان خود را از دست داده اند، این تعداد 69.7 درصد از کل تلفات تصادفات را در بر می‌گیرد؛ این در حالی است که مابقی کشته‌ها در محورهای درون شهری، جاده‌های روستایی و یا سایر مسیرها جان خود را از دست داده‌اند.

آمار بالای کشته های تصادفات در محورهای برون شهری نشان می‌دهد که بخش قابل توجهی از تصادفات در خارج شهرها و در حین سفر رخ می‌دهد بنابراین می‌توان با رعایت قوانین رانندگی از سوی هموطنان، استفاده نکردن از تلفن همراه در حین رانندگی، پرهیز از سبقت‌های غیرمجاز، رعایت سرعت مطمئنه و مجاز، استراحت حین سفرهای طولانی و پرهیز از رانندگی در حالت خواب‌آلودگی، به کاهش تصادفات و تلفات ناشی از آن در نوروز پیش رو کمک کرد.

 افزایش 6 درصدی تلفات رانندگی در نوروز امسال 

ارزیابی آمارهای پنج سال اخیر از حوادث رانندگی ایام نوروز نشان می‌دهد که بیشترین تعداد تلفات نوروزی در نوروز سال 1402 با یکهزار و 217 کشته به ثبت رسیده است که متاسفانه این آمار در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 6.2 درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر کمترین آمار تلفات نیز مربوط به نوروز سال 1399 با 534 کشته است که البته در نوروز این سال به دلیل اعمال محدودیت های کرونایی و ممنوعیت سفر، تعداد تلفات نوروزی نیز کاهش یافت و به کمترین میزان خود، حداقل در 15 سال اخیر رسید.

اما متاسفانه پس از این سال مجددا شاهد رشد آمار تلفات تصادفات در ایام نوروز بودیم، به نحوی که در نوروز سال 1400 تعداد تلفات حوادث رانندگی با حدود 100 درصد افزایش به یکهزار و 80 نفر رسید و همین افزایش در سال های بعد نیز به ترتیب با 11.4 و 6.2 درصد رشد تکرار شد.

ضربه به سر علت اصلی تلفات در حوادث رانندگی

آمارهای سازمان پزشکی قانونی کشور نشان می‌دهد که بیشترین علت مرگ در حوادث رانندگی ضربه به سر است. آنچنان که در نوروز سال جاری 37.4 درصد از کشته ها به دلیل ضربه به سر جان خود را از دست داده اند، بنابراین شایسته است رانندگان عزیز و سرنشینان خودرو ضمن رعایت سرعت مطمئنه، حتما از کمربند ایمنی استفاده کنند.

همچنین با توجه به اینکه بخش عمده ای از تلفات تصادفات در محل حادثه و یا در حین انتقال به بیمارستان جان خود را از دست می‌دهند، از تمامی هموطنان در خواست می‌شود در صورت مشاهده وقوع تصادف به موقع واحدهای امدادی اورژانس را مطلع و مسیر تردد خودروهای امدادی را باز بگذارند تا در شرایطی که دقیقه ها و ثانیه‌ها برای نجات جان هموطنان درگیر در تصادف حائز اهمیت است، نیروهای امدادی بتوانند در کمترین زمان ممکن برای امدادرسانی و نیز انتقال سریع مصدومان به مراکز درمانی اقدام کنند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم

ارسال نظرات