شنبه ؛ 01 ارديبهشت 1403
15 اسفند 1402 - 12:53
الوقت در یک پرونده ویژه بررسی کرد

نگاهی کامل به گاه‌شمار جنگ غزه

نسل کشی رژیم صهیونیستی علیه فلسطینیان در غزه طی پنج ماه گذشته، ویرانی‌های گسترده‌ای را به بار آورده و صدهزار نفر شهید و زخمی و بیش از یک میلیون نفر دیگر را آواره کرده است
کد خبر : 16005

تبیین:

 از زمان «یوم النکبه» در 1948 که رژیم جعلی صهیونیستی پا به جهان هستی گذاشت، آرامش از سرزمین فلسطینی‌ها رخت بربست و مبارزه با اشغالگران قدس به هدف روزمره آنها تبدیل شد. ادامه ظلم و ستم صهیونیست‌ها و تلاش برای از بین بردن این استعمارگری نوین، انرژی مبارزان آزادیبخش فلسطین را به نقطه جوش رساند تا اینکه در عملیات «طوفان الاقصی» به شکل انفجاری مهیب فوران کرد و جهانی را حیرت زده نمود. 

اکنون با گذشت نزدیک به 5 ماه از روز تاریخی 7 اکتبر (15 مهر)، مجموعه گسترده ای از وقایع و رویدادها رخ داده است که مطمئناً تحلیلگران و صاحب‌نظران جهانی هم در بررسی تحولات داخلی فلسطین و روند مبارزه تاریخی ضداشغالگری فلسطینیان و هم از بعد تأثیرات جنگ غزه  بر سیر تحول نظام منطقه ای و بین‌المللی، در آینده بارها به آنچه در این پنج ماه و سیر وقوع تحولات بازگشته و ارجاع خواهند داد.

بر همین اساس الوقت در یک پرونده ویژه گاه‌شماری دقیق از سیر تحولات جنگ غزه و رویدادهای منطقه‌ای و بین‌المللی مرتبط با این جنگ را تهیه و تنظیم کرده است.

عملیات طوفان‌الاقصی  

در هفتم اکتبر حماس در عملیاتی غافلگیرانه با نام «طوفان الاقصی» که سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را در بهت و حیرت فرو برد، به شهرک‌های اطراف غزه حمله کرد.

حملات نیروهای حماس در صبح شنبه با شلیک حداقل 5000 راکت به سمت اراضی اشغالی شروع شد و همزمان هزاران نفر از نیروهای این جنبش از زمین و هوا به وسیله پاراگلایدرها، به شهرک‌های صهیونیست‌نشین نفوذ کردند و آژیرهای خطر در بسیاری از مناطق سرزمین‌های اشغالی به صدا درآمد. گردانهای القسام، شاخه نظامی حماس، در مدت چند ساعت از دستپاچگی سران تل‌آویو نهایت استفاده را بردند و علاوه‌بر هلاکت 1200 شهرک‌نشین، چند هزار نفر را زخمی و صدها نفر را به اسارت گرفتند.

حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد که این حمله در پاسخ به ادامه اشغال سرزمین‌های فلسطینی، محاصره غزه، گسترش شهرک‌های غیرقانونی، افزایش خشونت شهرک‌نشینان و تشدید تنش‌های اخیر صورت گرفته است. محمد الضیف، سخنگوی القسام در یک پیام ضبط شده که در فضای مجازی منتشر شد، آغاز عملیات طوفان الاقصی را اعلام کرد و گفت:«دشمن متوجه خواهد شد که زمان بیدادگری آنها بدون پاسخگویی پایان یافته است». الضیف از فلسطینی‌ها خواست با هر سلاحی که دارند به شهرک‌های صهیونیست‌نشین حمله کنند.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی که از عملیات فلسطینی‌ها دچار وحشت شده بود در اولین بیانیه خود در شبکه اجتماعی «ایکس» اعلام کرد که اسرائیل در حال جنگ با حماس است.

ارتش صهیونیستی هم که از عملیات حماس غافلگیر شده بود، برای جلوگیری از تلفات بیشتر، بلافاصله دستور تخلیه شهرکهای نزدیک غزه را صادر کرد. جنگنده‌های این رژیم هم در واکنش به طوفان الاقصی، عصر همان روز حملات هوایی به مناطقی از غزه را آغاز کردند.  

کشورهای غربی بدون هیچگونه ملاحظاتی، عملیات حماس را محکوم و حمایت قاطع خود را از رژیم اشغالگر اعلام داشتند تا تندروهای صهیونیست با دلگرمی بیشتری جنایات خود علیه فلسطینیان را ادامه دهند.

دومین روز درگیری در غزه را می‌توان شروع رسمی تقابل بین حماس و ارتش اشغالگر دانست و دولت نتانیاهو برای اولین بار از زمان جنگ «کیپور» در سال 1973 به طور رسمی وضعیت جنگی اعلام کرد و 300000 نیروی ذخیره برای جنگ با حماس فراخوانده شدند. هدف از این اقدام، از بین بردن توانایی‌های نظامی حماس و پایان دادن به حاکمیت آن بر نوار غزه اعلام شد.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی دستور استقرار ناو «هواپیمابر یو اس اس جرالد فورد» را در شرق مدیترانه صادر کرد. نیروی هوایی ایالات متحده هم اسکادران‌های F-35 ، F-15 ، F-16 و A-10 خود را در منطقه تقویت کرد و واشینگتن به گروههای مقاومت پیام داد که اگر به سرزمین‌های اشغالی حمله کنند، تمام قد از صهیونیست‌ها دفاع خواهد کرد.      

یوآو گالانت، وزیر دفاع صهیونیستی در سومین روز جنگ، از محاصره نوار غزه خبر داد که طی آن برق غزه قطع شد و از ورود مواد غذایی و سوخت جلوگیری به عمل آمد. گالانت مدعی شد:«ما در غزه با حیواناتی انسان‌نما می‌جنگیم و همانند حیوان با آنها رفتار خواهیم کرد». اظهاراتی که واکنش دبیرکل سازمان ملل را به همراه داشت و تصمیم رژیم صهیونیستی برای محاصره کامل غزه و قطع آب و برق این باریکه را بسیار نگران کننده خواند.

حملات جنون‌آمیز؛ وقتی هیچکس در غزه در امان نبود

در چهارمین روز جنگ غزه، رژیم صهیونیستی نشان داد که به هیچ جنبنده‌ای در این باریکه تحت محاصره رحم نمی‌کند و آژانس امداد و کار سازمان ملل (آنروا) در بیانیه‌ای اعلام کرد که چهار تن از کارکنانش در حملات هوایی در غزه جان خود را از دست داده‌اند.

آنروا تنها نهاد فعال در غزه است که کمکهای بشردوستانه را بین ساکنان این باریکه توزیع می‌کند اما صهیونیست‌ها کارکنان آنرا هم از دم تیغ خود گذرانده‌اند و تاکنون قریب به 150 نفر از اعضای این سازمان حقوق بشری کشته شده‌اند.  

در چهارمین روز، اولین محموله از تسلیحات پیشرفته ایالات متحده وارد اراضی اشغالی شد تا به لحاظ نظامی این رژیم کمبود نداشته باشد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در یک کنفرانس خبری مدعی شد که حماس از حق مردم فلسطین برای عزت و تعیین سرنوشت دفاع نمی‌کند، هدف اعلام شده آن نابودی اسرائیل و کشتار یهودیان است و  عملیات حماس را "یک عمل شیطانی محض" توصیف کرد.

جنگنده‌های صهیونیستی در روز پنجم، چندین ساختمان را در داخل و اطراف دانشگاه اسلامی غزه مورد حمله قرار داده و ویران کردند. تنها نیروگاه برق غزه هم پس از اتمام سوخت به دلیل محاصره، فعالیت خود را متوقف کرد.

با وخامت اوضاع انسانی در غزه، ایالات متحده با مصر در مورد کریدور بشردوستانه از طریق گذرگاه مرزی رفح گفتگو کرد اما جنگنده‌های صهیونیستی برای جلوگیری از هر گونه کمک‌رسانی، گذرگاه رفح را بمباران کردند.

در روز 12 اکتبر، ارتش صهیونیستی به بیش از 200 هدف در غزه حمله کرد که گسترده‌ترین حمله از زمان شروع درگیری‌ها بود. تل‌آویو اعلام کرد تا زمانی که اسرا آزاد نشوند، غزه آب، سوخت و برق دریافت نخواهد کرد.

در ششمین روز جنگ غزه، عملیات‌های ضد صهیونیستی در کرانه باختری شدت گرفت و «ابوحمزه» سخنگوی «سرایا القدس»، شاخه نظامی جهاد اسلامی اعلام کرد که نبرد با اشغالگران دیگر محدود به غزه نیست و از ورود رسمی کرانه باختری به عملیات طوفان الاقصی خبر داد. بلافاصله «کتیبه جنین» زیرمجموعه «سرایا القدس» اعلام کرد که در محور البساتین، به سوی نظامیان اشغالگران و خودروهای نظامی آنها تیراندازی کردند. نیروهای مقاومت همچنین شهرک صهیونیست‌نشین «بیت ایل» در شمال استان رام‌الله و البیره را هدف قرار دادند.

رژیم صهیونیستی که حمله به غزه را با هدف نابودی حماس اعلام کرده بود، در هفتمین روز زیرساخت‌های این جنبش را مورد هدف قرار داد. همزمان، ارتش اشغالگر برای اینکه ساکنان غزه را از شمال آواره کند با پخش اعلامیه‌هایی از فلسطینی‌ها خواست تا ظرف 24 ساعت به سمت جنوب حرکت کنند. دفتر رسانه‌ای دولتی در غزه در پاسخ با تاکید بر اینکه هشدار به مردم فلسطین برای حرکت به جنوب یک "تبلیغ نادرست" است، از شهروندان خواست که از آن پیروی نکنند و در خانه‌های خود بمانند.  

شکست اولین تلاش شورای امنیت برای آتش بس

با تشدید جنایات صهیونیست‌ها در غزه، برخی کشورها سعی کردند تا از مجرای شورای امنیت سازمان ملل جلوی وحشیگری اشغالگران را بگیرند. در 14 اکتبر، روسیه قطعنامه‌ای را به شورای امنیت ارائه داد که در چارچوب آن، آتش‌بس فوری در غزه برقرار شود.

بر اساس پیش‌نویس این قطعنامه پیشنهادی روسیه، شورای امنیت سازمان ملل به شدت تمام خشونت‌ها و خصومت‌هایی که علیه غیرنظامیان انجام می‌شود را محکوم کرده بود. این قطعنامه با 5 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 6 رأی ممتنع روبرو شد و تصویب نشد.  

در روز نهم، جنگنده‌های صهیونیستی به «دیرالبلح» در مرکز غزه حمله کردند و با تعدادی موشک اطراف بیمارستان شهدای الاقصی را هدف قرار دادند که شماری شهید و زخمی شدند. جنگنده‌های دشمن از این حملات راضی نشدند و به حملات هوایی شدید خود ادامه دادند و دو ایستگاه پلیس را در جبالیا و دیگری را در بیت‌لاهیا هدف قرار دادند که باعث نابودی کامل آنها شد. در اولین حمله به رفح، 15 فلسطینی پس از آنکه صهیونیست‌ها عمداً دو خانه مسکونی را بدون هشدار به ساکنان آن هدف قرار دادند، کشته شدند که نیمی از آنها زن و کودک بودند.

با بحرانی شدن وضعیت انسانی غزه، هلال احمر مصر، سازمان جهانی بهداشت، و سایر سازمان‌های غیردولتی و گروه‌های داوطلب به انباشت تجهیزات بشردوستانه در گذرگاه رفح اقدام کردند تا در صورت بازگشایی این گذرگاه بتوانند کمک‌ها را در اسرع وقت به فلسطینیان برسانند.

با افزایش جنایات تل‌آویو در غزه، گروه‌های مقاومت هم نسبت به عواقب نسل‌کشی در غزه هشدار دادند و حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران در دیدار با تور ونسلند، دیپلمات سازمان ملل تاکید کرد که اگر رژیم صهیونیستی به عملیات نظامی خود ادامه دهد یا زمینی به غزه حمله کند، ایران مداخله خواهد کرد.

در شانزدهم اکتبر، ناو «یو اس اس آیزنهاور» ایستگاه نیروی دریایی نورفولک در ویرجینیا را ترک کرد تا به ناو «یو اس اس جرالد آر فورد» بپیوندد تا به عنوان یک اقدام بازدارنده در شرق مدیترانه اقدام کند.

جنایت هولناک در بیمارستان «المعمدانی»

در دهمین روز جنگ غزه، جنایت هولناکی از سوی رژیم صهیونیستی رخ داد که جهانیان را به واکنش واداشت. ارتش صهیونیستی شامگاه سه‌شنبه 17 اکتبر، با حمله به بیمارستان «المعمدانی» که هزاران فلسطینی آواره و مجروحان جنگی در آن حضور داشتند را با موشک هدف قرار داد.

تل‌آویو مدعی شد که جهاد اسلامی این حمله را انجام داده است و برای توجیه این ادعا، به شنود تلفنی فرماندهان این جنبش استناد کرد اما گزارش‌های رسانه‌ای ثابت کرد که این حمله توسط ارتش اشغالگر انجام شده است. در این جنایت، بیش از 500 فلسطینی شهید و صدها نفر دیگر زخمی شدند و این حمله مقدمه‌ای بر آغاز جنایت‌های آتی علیه مناطق غیرنظامی و ممنوعه بود. 

وتو قعنامه پیشنهادی برزیل همزمان با اولین نشست کشورهای اسلامی

در هجدهم اکتبر، آمریکا بار دیگر قطعنامه‌ شورای امنیت که خواستار ایجاد آتش‌بس برای رساندن کمک‌های انسانی به داخل غزه شده بود را وتو کرد. این قطعنامه که برزیل پیش‌نویس آنرا ارائه داده بود 12 عضو به این پیش‌نویس رأی مثبت دادند، روسیه و انگلیس به آن رأی ممتنع و آمریکا نیز طبق معمول رای منفی داد تا دست صهیونیست‌ها را برای نسل‌کشی در غزه باز بگذارد.

از سوی دیگر، در هجدهم اکتبر کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی با برگزاری نشستی در ریاض، در بیانیه‌ای مشترک خواستار توقف فوری تجاوزات وحشیایه نیروهای اشغالگر اسرائیل علیه مردم فلسطین در نوار غزه و برداشتن محاصره تحمیلی شدند. در این بیانیه همچنین از جامعه بین‌الملل خواسته شده برای ارائه کمک‌های بشردوستانه، پزشکی، امدادرسانی فوری، آبرسانی و برق‌رسانی، بازگشایی فوری گذرگاه‌های انسانی امن برای ارسال کمک‌های اضطراری به نوار غزه اقدام کنند.

ورود انصارالله یمن به معادلات درگیری

گروه‌های مقاومت منطقه که به حمایت از مردم مظلوم غزه برخواسته بودند، به هشدارها و حمایت‌های سیاسی بسنده نکردند و کم کم به معادلات جنگ وارد شدند و جنبش انصارالله اولین حملات خود را آغاز کرد.

در نوزدهم اکتبر، ناوشکن «یو اس اس کارنی» آمریکا مدعی شد که در حین گشت‌زنی در دریای سرخ، سه موشک کروز و چندین پهپاد پرتاب شده از یمن را سرنگون کرد که ظاهراً به سمت اسرائیل در حرکت بودند. این حملات نقطه عطفی در جنگ غزه بود، چرا که جبهه دریای سرخ را به مسلخ‌گاه صهیونیست‌ها تبدیل کرد و اکنون هیچ کشتی‌ صهیونیستی اجازه تردد از این آبراه بین‌المللی را ندارد و هم‌پیمانان غربی این رژیم هم به چنین سرنوشتی دچار شده‌اند.

در 20 اکتبر، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل از گذرگاه رفح بازدید کرد و خواستار بازگشایی آن برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه شد، اما وزیر دفاع رژیم صهیونیستی اعلام کرد که اجازه ارسال کمک‌ها را نخواهند داد و پس از نابودی حماس، اسرائیل از کنترل غزه دست خواهد کشید و رژیم امنیتی جدیدی در آن ایجاد خواهد شد.

ارتش صهیونیستی که در تدارک حمله زمینی به غزه بود، در شانزدهمین روز جنگ اولین عملیات نفوذ به این منطقه را آغاز کرد و تعدادی از نیروهای صهیونیستی برای یافتن اسرا و هدف قرار دادن زیرساخت‌های حماس به خان یونس یورش بردند که به درگیری با گردانهای القسام منجر شد و حماس اعلام کرد که در این عملیات، دو بولدوزر و یک تانک دشمن را منهدم کرده است. ارتش اسرائیل هم از کشته شدن یک سرباز و زخمی شدن سه نفر دیگر بر اثر شلیک موشک ضدتانک خبر داد.

آغاز تهاجم زمینی

بزرگترین رویداد جنگ در غزه در بیست و یکمین روز (27 اکتبر) رخ داد و ارتش اشغالگر با افزایش حملات هوایی به مناطق مختلف غزه، آغاز جنگ زمینی را اعلام کرد و ده‌ها هزار نیروی ارتش به شهرهای بیت حانون و بوریج در شمال غزه یورش بردند. با یورش از زمین و هوا به شمال غزه، اوضاع بهداشتی در بیمارستان‌های این منطقه هم وخیم گزارش شد و سازمان جهانی بهداشت نسبت به حمله احتمالی به بیمارستان قدس و تخلیه مجروحان و بیماران ابراز نگرانی کرد.

ارتش صهیونیستی در بیست و پنجمین روز حملات، در جنایتی دیگر اردوگاه جبالیا و اردوگاه آوارگان دیربلح را مورد هدف قرار داد که حداقل ۴۷ شهید و بیش از 100 زخمی برجای گذاشت. اسرائیل همچنین بسیاری از مناطق در شمال خان یونس و سواحل غربی را از دریا بمباران کرد.

انصارالله هم تعدادی موشک بالستیک و پهپاد به سمت سرزمین‌های اشغالی پرتاب کرد و نسبت به حملات بیشتر در آینده هشدار داد. ارتش صهیونیستی اعلام کرد که برای اولین بار تعدادی پهپاد را بر فراز دریای سرخ با استفاده از سامانه پدافند هوایی «پیکان» منهدم کرده است.

همزمان با شروع حمله زمینی به غزه، قطعنامه پیشنهادی اردن درباره «آتش‌بس انساندوستانه» در غزه در مجمع عمومی سازمان ملل با رأی قاطع ۱۲۰ رای موافق در مقابل ۱۴ رای مخالف و ۴۵ رای ممتنع به تصویب رسید. مجمع عمومی در قطعنامه خود بر «اهمیت جلوگیری از بی‌ثباتی بیشتر و تشدید خشونت در منطقه» تاکید کرد.

این مجمع همچنین از همه طرف‌ها خواست خویشتنداری حداکثری داشته باشند و از همه آنهایی که بر طرفین نفوذ دارند خواست برای تحقق این هدف تلاش کنند.مجمع عمومی همچنین اعلام کرد که هر گونه تلاش برای انتقال اجباری غیرنظامیان فلسطینی را قاطعانه رد می‌کند.

نهم آبان، حسین امیرعبداللهیان برای بررسی آخرین تحولات فلسطین و راهکارهای جلوگیری از بحران غزه و کشتار مردم توسط رژیم صهیونیستی به قطر سفر کرد و با شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر و محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه این کشور دیدار و گفتگو کرد. امیرعبداللهیان سپس در دهم آبان در آنکارا با هاکان فیدان، همتای ترکیه‌ای خود و رجب طیب اردوغان رییس جمهور این کشور دیدار و رایزنی کرد. در جریان این سفر، امیرعبداللهیان طرح‌هایی درخصوص ابتکارات مربوط به توقف جنگ علیه مردم غزه، برگزاری نشست سران کشورهای اسلامی، قطع ارتباط کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی و تحریم و جلوگیری از فروش انرژی به این رژیم را مورد رایزنی قرار داد.

«نوامبر» ماه حمله به بیمارستان‌ها و مدارس

با شروع ماه نوامبر رژیم صهیونیستی که تقریبا بسیاری از ساختمان‌های غزه را نابود کرده بود، نوک حملات خود را به سمت بیمارستان‌ها و مدارس گرفت. جنگنده‌های صهیونیستی در دوم نوامبر اطراف بیمارستان القدس را بمباران کردند و تل‌آویو از محاصره کامل غزه خبر داد.  

در سوم نوامبر، نیروی هوایی ارتش به یک ستون آمبولانس و دروازه‌های اصلی بیمارستان شفا، بزرگترین بیمارستان غزه حمله کرد. بیمارستان‌های قدس و اندونزی نیز هدف حملات هوایی قرار گرفتند. اسرائیل همچنین مدرسه اسامه بن زید را بمباران کرد و در این حملات تعدادی شهید و زخمی شدند.

در چهارم نوامبر، چندین مدرسه در غزه از جمله «الفاخوره» که محل اسکان آوارگان بود، توسط جنگنده‌های صهیونیستی هدف قرار گرفتند و این جنایت واکنش سازمان ملل و نهادهای حقوق بشری را به همراه داشت. ارتش اسرائیل همچنین یک حمله هوایی به اردوگاه آوارگان المغازی در مرکز غزه انجام داد که در آن دستکم 40 غیرنظامی شهید شدند. ورودی بیمارستان کودکان الناصر هم هدف حمله رژیم صهیونیستی قرار گرفت.

گردان‌های القسام نیز برای اولین بار از موشک جدید خود با نام «عیاش 250» رونمایی کرد و شهر ایلات را مورد هدف قرار داد.

تندروهای صهیونیست که جنگ غزه را فرصتی برای پاکسازی قومی فلسطینی‌ها می‌دانستند، استفاده از تمام ابزارها برای حمله به این منطقه را خواستار شدند و آمیهای الیاهو، وزیر میراث صهیونیستی در اظهاراتی «حمله اتمی» به غزه را پیشنهاد داد که موجی از انتقادات جهانی را برانگیخت.

القسام اعلام کرد که در یک عملیات کمین، تعدادی از نظامیان اشغالگر و تانک‌های دشمن را در بیت حانون منهدم کرده‌اند. القسام همچنین، دو موشک به سمت تل‌آویو شلیک کرد و همزمان 11 شهرک را در مجاورت غزه هدف قرار داد.

در ششم نوامبر، سخنگوی ارتش صهیونیستی مدعی شد که نیروهای این رژیم به آرامی در حال نزدیک شدن به شهر غزه هستند.

القسام اعلام کرد که رزمندگان فلسطینی چند تانک‌ دشمن را در جنوب تل‌الحوا منهدم کرده و عملیات نفوذ نیروهای صهیونیستی از سواحل غزه را ناکام گذاشتند.

مسجد «خالد بن الولید» بر اثر گلوله باران صهیونیست‌ها در خان یونس به طور کامل ویران شد. مدرسه البراق در محله النصر در شمال غزه که توسط آنروا به عنوان پناهگاه استفاده می‌شد، هدف قرار گرفت و تعدادی شهید و زخمی برجای گذاشت.

حمیات فلسطینیان ساکن کرانه باختری از مردم غزه هم روز به روز گسترش می‌یافت و در 9 نوامبر، گروه «عرین الاسود» در بیانیه‌ای مسئولیت بیش از ۱۴ عملیات تیراندازی در منطقه نابلس و اطراف آن از منطقه دیر شرف تا کنارگذر زواتا و پست‌دیده‌بانی جرزیم، منطقه عیبال و ایتمار، آلون موریه و منطقه المربعه ضد اشغالگران را در کرانه باختری بر عهده گرفت.

در بیانیه عرین الاسود خطاب به فرماندهان مقاومت در غزه اعلام شد که به یاری خداوند، کرانه باختری به عنوان شمشیر و سپر مقاومت غزه خواهد بود. به دنبال عملیات طوفانی عرین الاسود، رادیو ارتش صهیونیستی اذعان کرد که دو اشغالگر در عملیات تیراندازی در شمال کرانه باختری زخمی شدند و عامل عملیات متواری شده است.

در سیزدهم نوامبر، ارتش صهیونیستی بالاخره پس از 38 روز یکی از صدها تونل‌ حماس را کشف کرد که به ادعای صهیونیست‌ها در زیر دانشگاه القدس و مسجد ابوبکر در منطقه اردوگاه آوارگان الشطی قرار داشت. ارتش صهیونیستی همچنین به بیمارستان الشفا حمله کرد که صدها بیمار و آواره فلسطینی در آن حضور داشتند و نظامیان این رژیم از بیماران و کادر پزشکی بازجویی و تعدادی را بازداشت کردند. ارتش اسرائیل با انتشار تصاویر جعلی، مدعی شد که زیر بیمارستان شفا مقر فرماندهی حماس بود و به همین خاطر به آن حمله کردند، ادعایی که بلافاصله از سوی کارشناسان و رسانه‌های غربی تکذیب شد و گفتند که این مکان امنیتی در سال 1983 توسط خود تل‌آویو تاسیس شده بود.

با فشارهای جامعه بین‌المللی، سرانجام در چهمین روز جنگ غزه، یک کامیون حامل سوخت برای اولین بار از زمان آغاز جنگ از طریق گذرگاه رفح وارد غزه شد اما این میزان سوخت کفاف بیمارستانها را که مملو از بیماران و مجروحان جنگی بودند را نمی‌داد.

در هجدهم نوامبر، ارتش اسرائیل مدرسه الفاخوره وابسته به سازمان ملل که هزاران آواره فلسطینی در اردوگاه جبالیا در شمال غزه را در خود جای داده بود، برای دومین بار مورد حمله قرار داد که دستکم 50 نفر کشته شدند. در همان روز یکی از بزرگترین عملیات حماس علیه ارتش دشمن انجام شد و نیروهای مقاومت توانستند ضربات سهمگینی را به اشغالگران وارد کنند که طی آن 10 نفر از سربازان صهیونیست از یگان‌های مختلف کشته شدند و تعداد زیادی هم زخمی شدند. این تلفات در جریان 3 کمین در شمال و یک کمین در جنوب غرب غزه به ارتش صهیونیستی وارد شد.

 ضربه سنگین اقتصادی به تل‌آویو در دریای سرخ

در نوزدهم نوامبر، منابع خبری وابسته به گردان‌های القسام اعلام کردند که 60 نفر از نیروهای ارتش صهیونیستی در کمین رزمندگان فلسطینی گرفتار شدند و فلسطینی‌ها توانستند 3 بمب را میان آنها منفجر کنند و یکی از رزمندگان حماس هم به‌ سمت باقی‌مانده نفرات شلیک کرده بود. 

تلفات پی در پی به صهیونیست‌ها مختص غزه نبود و نوزدهم نوامبر، اخباری مبنی توقیف اولین کشتی متعلق به این رژیم توسط انصارالله در دریای سرخ منتشر شد که مقامات تل‌آویو را به شدت نگران کرد. در آن زمان انصارالله اعلام کرد که یک بالگرد، نیروهای ویژه یمنی را بر روی عرشه کشتی «گلکسی لیدر» فرود آورد و محموله آن به همراه 22 خدمه به یمن منتقل شدند. بعد از این حادثه، دامنه حملات انصارالله علیه کشتی‌های اسرائیلی افزایش یافت و صهیونیست‌ها برای در امان ماندن از عملیات یمنی‌ها، مسیر خود را از دریای سرخ تغییر دادند.

تلاشهای میانجیگران منطقه‌ای برای آتش‌بس در غزه، در چهل و ششمین روز جنگ به نتیجه رسید و دولت نتانیاهو با توافق آتش‌بس با حماس برای مبادله 150 اسیر فلسطینی در ازای آزادی 50 اسیر صهیونیست موافقت کرد. بر اساس این توافق، آتش‌بس چهار روزه در غزه برقرار شد و نتانیاهو مدعی شد که جنگ اسرائیل علیه حماس پس از پایان آتش‌بس ادامه خواهد یافت. همچنین، مقامات صهیونیستی موافقت خود را با تمدید آتش‌بس در ازای آزادی تعداد دیگری از اسرا اعلام کردند و با آزادی 10 اسیر یک روز به مدت آتش‌بس افزوده می‌شد. بر اساس این توافق، صدها کامیون ویژه حامل کمک‌های بشردوستانه، درمانی و سوخت بدون استثنا وارد همه مناطق غزه می‌شد.

در 22 نوامبر، پایگاه اکسیوس، در گزارشی اعلام کرد که دیوید بارنیا، رییس سازمان جاسوسی موساد به دوحه سفر کرده تا با مقامات این کشور درباره جزئیات نهایی توافق با حماس برای آزادی اسرا دیدار و گفتگو کند.

آتش‌بس یک هفته‌ای (24 تا 30 نوامبر)

در چهل و نهمین روز جنگ، آتش‌بس موقت در غزه برقرار شد و گردان‌های القسام اعلام کرد:آتش‌بس چهار روز خواهد بود و طی آن هرگونه اقدام نظامی گروه‌های مقاومت فلسطین و دشمن صهیونیستی در طول ایام آتش‌بس متوقف خواهد شد. همچنین، پرواز هواپیماهای صهیونیستی به طور کامل در جنوب غزه متوقف می‌شود و پرواز هواپیماهای صهیونیستی در شهر غزه و شمال نوار غزه به مدت ۶ ساعت در روز از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ عصر متوقف می‌گردد.

در اولین روز آتش‌بس که بیش از همه بر تبادل اسرا متکرکز بود، 13 اسیر اسرائیلی، 10 تایلندی و یک فیلیپینی توسط حماس آزاد شدند و تل‌آویو هم 39 اسیر فلسطینی را آزاد کرد. در روز دوم آتش‌بس، چهارده نفر از اسرای صهیونیست که تعدادی از آنها تابعیت خارجی داشتند توسط حماس آزاد شدند و در مقابل 42 اسیر فلسطینی هم از بند دشمن اشغالگر خلاص شدند. در روز سوم، 39 اسیر فلسطینی در مقابل 13 اسیر صهیونیست آزاد شدند و این مبادله در روز چهارم هم ادامه یافت و القسام ۱۱ اسیر را به صلیب سرخ تحویل داد و صهیونیست‌ها نیز ۳۳ اسیر فلسطینی را آزاد کردند.

با پایان آتش‌بس چهار روزه، وزارت خارجه قطر و حماس خبر دادند که توافق آتش‌بس انسانی در غزه، با همان شروط قبل به مدت دو روز دیگر تمدید شده است. در این دو روز، 20 اسیر صهیونیست به اضافه 6 تایلندی خارج از توافق مبادله آزاد شدند و در عوض، تل‌آویو هم 60 فلسطینی را آزاد کرد. پس از اتمام دو روزه آتش‌بس، حماس اعلام کرد که آتش‌بس موقت غزه برای یک روز دیگر تمدید شده است، بنابراین آتش‌بس برای روز هفتم هم ادامه خواهد داشت. در آخرین روز آتش‌بس، 30 اسیر فلسطینی در ازای ۱۰ اسیر صهیونیست در غزه، به ‌اضافه ۲ شهروند روسی و ۳ تایلندی آزاد شدند.

حمله زمینی به جنوب غزه

با پایان توقف یک هفته‌ای درگیری‌ها و به نتیجه نرسیدن مذاکرات تمدید آتش‌بس، ارتش صهیونیستی در اول دسامبر، دور جدید حملات خود را با قدرت تمام به نقاط مختلف غزه شروع کرد. دولت نتانیاهو با پخش اعلامیه‌هایی از طریق هواپیما از ساکنان شمالی خواست تا هر چه زودتر خانه‌های خود را ترک کرده و به سمت جنوب غزه حرکت کنند. دشمن اشغالگر قصد داشت با فراری دادن ساکنان شمال، این منطقه را بدون هیچ دردسری اشغال کند.

ارتش اسرائیل مدعی شد که عملیاتی را در جبالیه انجام داد که در آن تعدادی از نیروهای حماس را کشته و زیرساختهای آن از جمله تونل‌ها را ویران کردند.

سوم دسامبر ارتش صهیونیستی اعلام کرد که عملیات زمینی خود را در سراسر غزه گسترش داده و حملات در جنوب این باریکه را شروع کرده است. این عملیات پس از ناکامی ارتش در شمال غزه و دادن تلفات سنگین انجام شد.

در چهارم دسامبر، ارتش اسرائیل کاخ دادگستری واقع در جنوب غزه را تخریب کرد، یک ساختمان مهم که دادگاه عالی فلسطین، دادگاه استیناف، دادگاه بدوی و دادگستری را در خود جای داده بود. همچنین، تل‌آویو اینترنت کل نوار غزه را قطع کرد تا رسانه‌ها نتوانند گزارشها و تصاویر جنایات این رژیم را به جهانیان مخابره کنند.

ارتش صهیونیستی همچنین، در اقدامی ضد انسانی 200 نفر از مردان غزه را اسیر و آنها را در هوای زمستانی مجبور کرد تا لباس‌های خود را درآورند و انتشار تصاویر این اسرا که تل‌آویو مدعی بود از اعضای حماس هستند، خشم جهانیان را برانگیخت.

در هفتم دسامبر که کم کم زمزمه کوچاندن اجباری فلسطینیان به مصر شنیده می‌شد، مصر به ایالات متحده و رژیم صهیونیستی هشدار داد که اجازه نمی‌دهد آوارگان فلسطینی‌ را به سمت شبه جزیره سینا فراری دهد و گفت که این امر باعث گسست در روابط مصر و اسرائیل می‌شود.

در نهم دسامبر، آمریکا که به حمایت از منافع رژیم صهیونیستی در خارج از اراضی اشغالی متعهد شده بود، تشکیل ائتلاف دریایی برای گشت‌زنی در دریای سرخ را به بهانه حفاظت از کشتیرانی بین‌المللی اعلام کرد اما در اصل هدف آن مقابله با عملیات انصارالله علیه کشتی‌های صهیونیستی بود. این ائتلاف که با هیاهوی زیاد تشکیل شده بود فقط 9 کشور عمدتا ناشناس در آن مشارکت کردند.  

در نهم دسامبر، قطعنامه پیشنهادی امارات در شورای امنیت به رای گذاشته شد که  از ۱۵ عضو این نهاد، ۱۳ عضو رای موافق، ایالات متحده رای مخالف و انگلیس رای ممتنع دادند. این نشست اضطراری شورای امنیت در پی فعال کردن ماده ۹۹ منشور ملل از سوی آنتونیو گوترش تشکیل شده بود. این قطعنامه خواستار آتش‌بس فوری بشردوستانه بود و حمایت کشورهای عربی و اسلامی را داشت. قطعنامه پیشنهادی امارات با ابراز نگرانی شدید از وضعیت فاجعه بار انسانی در غزه و رنج مردم غیرنظامی فلسطین تاکید ‌کرد که جمعیت غیرنظامی فلسطین و اسرائیل باید بر اساس قوانین بین‌المللی بشردوستانه محافظت شوند. این سومین بار بود که آمریکا قطعنامه آتش‌بس در غزه را وتو کرد. دبیرکل سازمان ملل با ابراز تأسف از ناکامی شورای امنیت در برقراری آتش‌بس در غزه، گفت:«تفرقه‌ها، این نهاد را فلج کرده است».

در دوازدهم دسامبر، نیروهای اسرائیلی پس از چندین روز گلوله باران، بیمارستان «کمال عدوان» را مورد حمله قرار دادند و طی آن دهها تن از کادر پزشکی از جمله مدیر بیمارستان دستگیر شدند. همچنین، دولت نتانیاهو به آمریکا اطلاع داد که نابودی تونل‌های حماس با آب دریا را شروع کرده است، هر چند این اقدام آزمایشی با شکست مواجه شد.

در سیزدهم دسامبر، مجمع عمومی سازمان ملل برای دومین بار با رای مثبت ۱۵۳ کشور در برابر ۱۰ کشور مخالف از جمله آمریکا و ۲۳ رای ممتنع قطعنامه آتش‌بس فوری در غزه را تصویب کرد. در این قطعنامه بر آزادی فوری و بدون قید و شرط همه اسرا و محافظت از جمعیت غیرنظامی فلسطین و اسرائیل و ارسال فوری کمکهای بشردوستانه تاکید شده بود.

کمین‌های موفق القسام

در شصت و هفتمین روز جنگ غزه، گردان‌های القسام در عملیات کمین، نظامیان اشغالگر را که برای پاکسازی ساختمان‌ها در حومه شهر غزه رفته بودند، با کار گذاشتن سه بمب دست ساز هدف قرار دادند که طی آن هفت سرباز و دو فرمانده ارشد کشته شدند.

چهاردهم دسامبر، رزمندگان قسام و گروهان‌های قدس ترکیبی از واحد‌های ۵۳ و ۵۱ ارتش رژیم صهیونیستی شامل تیپ گولانی و پرسنل مهندسی را در یک عملیات کمین در محله شجاعیه در غزه گرفتار کردند که بنا به روایت ارتش رژیم صهیونیستی ۱۰ نظامی در آن کشته شدند. حماس گفت که ۱۵ نظامی را در این کمین در مرکز غزه گرفتار کرده و از نقطه صفر با آنها درگیر شده، همه آنها را کشته یا مجروح کرده و متعاقب آن، آنها را با راکت‌های کالیبر سنگین درهم کوبیده است.

در پانزدهم دسامبر، ارتش اسرائیل اولین حمله بزرگ خود را به رفح و مسیر فیلادلفیا با استفاده از هواپیما و پهپاد انجام داد. ارتش صهیونیستی همچنین با صدور بیانیه‌ای فاش کرد که سه نفر از اسرای خود را در جریان عملیات در شجاعیه کشته‌اند. اسرای صهیونیست پرچم سفیدی را به اهتزاز درآورده بودند تا شاید از اسارت رهایی یابند اما توسط نیروهای خودی کشته شدند.

در هفدهم دسامبر، ارتش اسرائیل از کشف بزرگترین تونل حماس به طول 4 کیلومتر و عمق 50 متر خبر داد. هر چند مقامات تل‌آویو کشف این تونل را دستاورد و ضربه بزرگی به حماس اعلام کردند، اما القسام در بیانیه‌ای خطاب به اشغالگران اعلام کرد که دیر رسیدید، که گفته می‌شد حماس قبل از کشف این تونل، آنرا تخلیه کرده بود.

در 21 دسامبر، نشانه‌های شکست در ارتش اشغالگر هویدا شد و منابع صهیونیستی گفتند که «تیپ گولانی» به منظور سازماندهی مجدد نیروهایش از غزه عقب‌نشینی کرده است. عقب‌نشینی تیپ گولانی در پی ضربات سخت مقاومت و کشته و زخمی شدن ده‌ها نفر از نیروهایش به ویژه در محله شجاعیه انجام گرفت. تیپ گولانی زبده‌ترین نیروی ارتش رژیم صهیونیستی است که اشغالگران اسرائیلی برای رویارویی با مقاومت امید زیادی به آن بسته بودند اما این نیروها هم کاری از پیش نبردند تا رویای تندروها بر باد برود. پس از این عقب‌نشینی و فرسودگی نیروها، دولت نتانیاهو دهها هزار نفر از نیروهای رسمی و ذخیره را به مرخصی اجباری فرستاد تا برای سومین مرحله جنگ آماده باشند اما گزارشها حکایت از این دارد که برخی از این نیروها تمایلی برای بازگشت به غزه ندارند.  

 

محکومیت تاریخی در دادگاه لاهه

با وجود اعتراضات جهانی علیه جنایات رژیم صهیونیستی در غزه اما جدی‌ترین تلاش‌های بین‌المللی برای انزوا و مجازات این رژیم از سوی آفریقای جنوبی صورت گرفت و دیوان دادگستری بین‌المللی 8 دی‌ماه در بیانیه‌ای اعلام کرد که آفریقای جنوبی از رژیم صهیونیستی به اتهام نقض نگران‌کننده وظایفش طبق کنوانسیون پیشگیری و مجازات مربوط به جنایت نسل کشی در ارتباط با فلسطینی‌های ساکن غزه شکایتی را ثبت کرده است.

در متن این سند آمده بود:«اقدامات و قصورهای اسرائیل دارای مشخصه نسل‌کشی هستند. آنها دارای نیت مشخص لازم برای از بین‌بردن فلسطینی‌های ساکن غزه به عنوان بخشی از یک گروه قومی، نژادی و ملی فلسطینی هستند». در نتیجه شکایت آفریقای جنوبی، دیوان بین‌المللی دادگستری سازمان ملل در نشستی پس از بررسی طرح آفریقای جنوبی از تل‌آویو خواست تا تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری و مجازات تحریک به نسل‌کشی انجام دهد، اما به بهانه «عدم صلاحیت» به تصمیم آتش‌بس نرسید.

در 8 دی، رسانه‌های صهیونیستی از عملیات زیرگیری با خودرو در شهرک صهیونیست‌نشین «عتنائیل» واقع در کرانه باختری خبر دادند که طی آن چهار نظامی اسرائیلی زخمی شدند.

ترور رهبران حماس برای فرار از شکست

رژیم صهیونیستی که از ضربات مداوم گروههای مقاومت به ستوه آمده بود برای جبران این شکست‌ها، برنامه‌ ترور رهبران مقاومت را در دستورکار قرار داد تا بدین ترتیب برای خود دستاوردسازی کرده باشد. در دوم ژانویه، ارتش صهیونیستی با حملات پهپادی به ساختمانی در ضاحیه در جنوب لبنان، «صالح العاروری»، معاون دفتر سیاسی حماس و یکی از طراحان طوفان الاقصی را ترور کرد. این اقدام بزدلانه هم نیروهای مقاومت را نه تنها تضعیف نکرد بلکه هشدار دادند که انتقام سختی از دشمن اشغالگر خواهند گرفت.

اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس با بیان اینکه ترور شهید العاروری و دیگر برادرانش تأثیری بر مسیر مقاومت نخواهد داشت گفت:«ترور صالح العاروری ما را به یاد ترور‌های مشابهی می‌اندازد که حماس شاهد آن بوده است. مردمی که ده‌ها هزار شهید در نوار غزه، کرانه باختری و جنوب لبنان تقدیم کردند، توانایی مقابله با این دشمن را دارند». 

برخلاف تصور تندروهای تل‌آویو، ترور فرماندهان مقاومت عاقبت خوشی برای صهیونیستها نداشت. درحالی که برخی کشورهای غربی سعی داشتند تا حزب الله را به کاهش تنش در جبهه شمالی متقاعد کنند اما این جنبش طبق وعده های صادق خود در واکنش به ترور فرماندهان مقاومت در جنوب لبنان، در ششم ژانویه با 62 موشک پایگاه کنترل و مراقبت هوایی ارتش اسرائیل به نام "مرون" واقع در بالای کوه جرماق را در هم کوبید. این پایگاه تنها مرکز مدیریت و کنترل عملیات هوایی به سمت سوریه، لبنان، ترکیه و قبرس و همچنین بخش شمالی حوزه شرقی دریای مدیترانه است. افزون بر آن، این پایگاه به‌عنوان یک پایگاه مرکزی برای ایجاد اختلال در جنگ الکترونیک در مسیرهای مورد اشاره با هدف اختلال و جلوگیری از استفاده نیروهای مقاومت از تجهیزات شناسایی برای انجام حملات موشکی یا پهپادی دقیق علیه این رژیم صورت گرفته است که با هدایت تعداد قابل توجهی از افسران و سربازان نخبه اسرائیلی فعالیت می‌کند. این حمله برای صهیونیستها چنان دردناک بود که در دوماه گذشته نتوانسته‌اند اقدام جدی علیه جنوب لبنان انجام دهند. حزب الله با این حمله به دشمن اشغالگر هشدار داد که اگر دست از پا خطا کند، زیرساختها و مناطق حساس در سرزمین‌های اشغالی در تیررس موشکهای مقاومت قرار دارد که در صورت لزوم می‌توانند آنها را منهدم کنند.

 در 12 ژانویه، ایالات متحده و بریتانیا با حمایت کشورهای استرالیا، بحرین، کانادا و هلند، یک روز پس از قطعنامه شورای امنیت در محکومیت عملیات انصارالله در دریای سرخ، مجموعه‌ای از حملات هوایی را علیه یمن انجام دادند که واکنش روسیه و چین را به همراه داشت.  

روز سخت صهیونیست‌ها

با طولانی شدن جنگ در غزه، تلفات دشمن صهیونیستی هم به همان میزان افزایش می‌یافت تا اینکه در 21 ژانویه،  وقوع یک حادثه مهیب برای نظامیان اشغالگر در خان‌یونس، سخت‌ترین روز جنگ غزه را برای آنها رقم زد.

در این راستا، دو رزمنده حماس با استفاده از راکت‌های ضدزره آر پی جی، یک ساختمان را که نیروهای اسرائیلی در حال نصب تله‌های انفجاری در آن بودند، هدف قرار داده و موجب انفجار تله‌های مذکور و خراب شدن ساختمان روی سر نظامیان صهیونیست شدند که 22 نفر به هلاکت رسیدند و مقامات تل‌آویو از این روز به عنوان روز تلخ و دردناک خود یاد کردند.

با شروع ماه فوریه، تحرکات بین‌المللی برای یافتن راه‌حلی برای توقف درگیری‌ها در غزه شدت گرفت و کشورهای قطر، مصر با همکاری آمریکا مذاکراتی را در پاریس انجام دادند که پس از چند دور به نتیجه رسید. در 12 بهمن، سخنگوی وزارت خارجه قطر اعلام کرد که اسرائیل با پیشنهاد آتش‌بس در غزه موافقت کرده است و این توافق به حماس هم ارائه شده تا نظر نهایی خود را در این زمینه اعلام کند.

بر اساس این توافق، قرار است درگیری‌ها به مدت شش هفته متوقف شده و کمک‌های بشردوستانه به غزه ارسال شود و همزمان مبادله اسرا از بین دو طرف نیز انجام شود اما نه دولت نتانیاهو با شروط حماس برای آزادی هزاران اسیر فلسطینی موافقت کرده است و نه رهبران حماس به وعده‌های صهیونیست‌ها اعتمادی دارند، زیرا نتانیاهو و دوستانش گفته‌اند جنگ در غزه را تا نابودی کامل حماس ادامه خواهند داد. حماس خواستار توقف کامل جنگ و آزادی همه اسرای فلسطینی است اما دولت نتانیاهو با این شروط مخالفت کرده است، زیرا آنرا امتیاز بزرگ به حماس می‌داند.  

با اینکه رژیم صهیونیستی دستاورد چندانی در غزه کسب نکرده است به عنوان آخرین تیر ترکش خود، حمله به شهر «رفح» به عنوان تنها گذرگاه ارسال کمک‌های خارجی در مصر را در اولویت قرار داده است. تندروهای تل‌آویو مدعی هستند که همه اسرا و نیروهای القسام در رفح پنهان شده‌اند و با حمله زمینی به این منطقه می‌توانند اهداف اعلانی خود را محقق کنند.

در همین راستا، ارتش صهیونیستی 23 بهمن اعلام کرد که حملات هوایی به رفح را آغاز کرده است و در مدت دو هفته گذشته، صدها نفر در این حملات شهید و زخمی شدند و جامعه جهانی خواستار توقف تجاوز به رفح شده و درباره به خطر افتادن جان 1.5 میلیون فلسطینی ابراز نگرانی کرده است. رژیم صهیونیستی طرح خروج ساکنان رفح را روی میز قرار داده است تا با ایجاد رعب و وحشت، صدها هزار نفر را به صحرای سینا کوچ داده و غزه را به طور کامل در اختیار خود بگیرد اما مقامات مصری هشدار داده‌اند که در صورت مبادرت به این کار، توافقات با تل‌آویو را تعلیق خواهند کرد.  

تندروهای تل‌آویو برای توجیه حمله زمینی به رفح و اینکه نشان دهند، این اقدام تنها راه موفقیت آنها در برابر حماس است، به فریبکاری روی آورده‌اند. ارتش اشغالگر در 23 بهمن، ادعا کرد که طی عملیاتی پیچیده در رفح "لوئیس هر" و "فرناندو مارمان" از اسرای دست حماس را آزاد کرده است. ادعایی که بعدا معلوم شد این افراد اصلا دست حماس نبودند و در یک ساختمانی توسط یک خانواده فلسطینی نگهداری می‌شدند و بابت آزادی این دو اسیر دو میلیون دلار ناقابل پرداخت کرده‌اند.    

وتو قطعنامه الجزایر

در 28 بمهن، شورای امنیت بار دیگر شانس خود را برای تصویب قطعنامه درباره غزه امتحان کرد و پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی الجزایر را که با حمایت کشورهای عربی در سازمان روبه‌رو شده، به رأی گذاشت اما آمریکا برای چهارمین بار قطعنامه آتش‌بس را وتو کرد. پیش نویس این قطعنامه خواستار آتش بس فوری به دلایل انسانی بود که باید توسط همه طرف‌ها رعایت می‌شد. قطعنامه همچنین طرفین را به آزادی فوری همه اسرا بدون هیچ پیش شرطی ملزم می‌کرد.

نماینده آمریکا در توجیه وتوی این کشور مدعی شد:«واشینگتن از اینکه شورا بار دیگر نتوانست حمله تروریستی هولناک حماس در 7 اکتبر را محکوم کند، ناامید شده است». دولت آمریکا مدعی است که در هر قطعنامه‌‌ای باید نام حماس به عنوان گروه تروریستی ذکر شده و عملیات طوفان الاقصی نیز محکوم شود ولی کشورهای دیگر چنین نظری ندارند و لذا اجازه صدور قطعنامه ضد صهیونیستی را نمی‌دهد.

28 بهمن، نتانیاهو گفت که اسرائیل شرکت در مذاکره بر سر وقفه در جنگ غزه و آزادی اسرا را به دلیل درخواست‌های فریبکارانه گروه افراطی حماس متوقف کرده است. نتانیاهو گفت مذاکره کنندگان تل‌آویو که به قاهره رفته بودند، تا زمانی که ما تغییری ببینیم‌ به میز مذاکره بازنمی‌گردند.

نخست‌وزیر صهیونیستی همچنین بار دیگر با به رسمیت شناختن کشور فلسطین که خواست جامعه جهانی است، مخالفت کرد و گفت:«اسرائیل تحت رهبری من به مخالفت جدی با شناسایی یکجانبه دولت فلسطین ادامه خواهد داد».

مذاکرات آتش‌بس در قاهره

پس از مذاکرات پاریس، رایزنی بین رهبران حماس و مقامات صهیونیستی در مصر شروع شد تا در صورت موافقت دو طرف، آتش‌بس را در غزه اجرا کنند. در همین رابطه، دوم اسفند، اسماعیل هنیه برای بررسی آخرین تحولات حملات غزه، وارد قاهره شد. حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفر هنیه به مصر با هدف رایزنی با مقامات مصری درخصوص اوضاع سیاسی و میدانی در سایه جنگ در غزه و تلاشها برای توقف آن و کمک به فلسطینیان و تحقق اهداف ملت انجام شده است. پایگاه «اکسیوس» به نقل از سه مقام آمریکایی و اسرائیلی اعلام کرد که «برت مک گورک»، مشاور ارشد جو بایدن در امور خاورمیانه نیز به رژیم صهیونیستی و مصر سفر خواهد کرد تا در مورد عملیات نظامی احتمالی اسرائیل در رفح و تلاشها برای آزادی بازداشت شدگان در غزه گفتگو کند.

روز دوشنبه 7 اسفند در صد و چهل و سومین روز جنگ، فلسطینیان پیروزی دیگری را به دست آوردند و گردان‌های القسام در بیانیه‌ای اعلام کرد که مبارزان فلسطین در درگیری‌های منطقه «عبسان الکبیره» در شرق خان‌یونس یک تانک مرکاوای صهیونیستی را با یک راکت «الیاسین۱۰۵» هدف قرار داده و آنرا منهدم کردند. القسام اضافه کرد که در عملیات دیگر نیز در همین منطقه با انفجار یک بمب در میان گروهی از نظامیان اشغالگر، ۱۵ تن از آنها کشته یا زخمی شدند.

از سوی دیگر، دفتر نتانیاهو هفتم اسفند، با بیان اینکه حمله زمینی به رفح ضروری است، در بیانیه‌ای اعلام کرد که ارتش این کشور طرحی را برای تخلیه غیرن‍ظامیان از مناطق جنگی در غزه پیشنهاد داده است. نتانیاهو بدون اشاره به جزئیات، چگونگی و مکان انتقال غیرنظامیان گفت که این طرح به کابینه جنگ ارائه شده است. مقامات صهیونیستی اعلام کردند که اگر تا حماس اسرا را تا ماه رمضان آزاد نکند، حمله زمینی به رفح را آغاز خواهند کرد.

همزمان با حمله نظامیان صهیونیست به شهرهای مختلف کرانه باختری، نیروهای مقاومت فلسطین مستقر در این منطقه هم 7 اسفند عناصر صهیونیست را در شهر طولکرم واقع در کرانه باختری هدف قرار دادند. گردان‌های شهدای الاقصی مستقر در طولکرم اعلام کرد که رزمندگان فلسطینی عناصر صهیونیست را در جریان یورش به این شهر با گلوله و نارنجک هدف قرار دادند.   

همزمان با مذاکرات آتش‌بس در قاهره، نیروهای حماس موفقیت‌های جدیدی در میدان‌های نبرد کسب کردند و ارتش صهیونیستی نهم اسفند به کشته شدن دو افسر خود از تیپ گیواتی در درگیری در منطقه «الزیتون» در شهر غزه و در خان‌یونس اعتراف کرد و افزود که ۷ نفر از نظامیان صهیونیست از همان تیپ نیز طی این درگیری‌ها به شدت زخمی شدند. القسام نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که مبارزانش دو تانک مرکاوا را با موشک یاسین ۱۰۵ و تاندوم در غرب خان یونس هدف قرار دادند. القسام همچنین از هدف قرار دادن نظامیان اشغالگر از فاصله صفر و از پا درآوردن نظامی صهیونیست و زخمی کردن یک نظامی دیگر در نزدیکی مسجد الشافعی در غرب خان یونس خبر داد.

از سوی دیگر، القسام تاکید کرد که از جنوب لبنان مقر فرماندهی تیپ ۷۶۹ شرقی در «پادگان غیبور» و «پادگان فرودگاه» در بیت هیلل را با ۴۰ موشک گراد در پاسخ به ادامه کشتار غیرنظامیان در غزه و ترور فرماندهان و برادرانشان در ضاحیه جنوبی بیروت هدف قرار داده است. ارتش رژیم صهیونیستی نیز تایید کرد شلیک ۱۰ موشک از لبنان به سمت شهرک‌هایی در اصبع الجلیل را رصد کرده که تعدادی از موشک‌ها به داخل کریات شمونا سقوط کردند.

حمله به صف دریافت کنندگان کمک

روز دهم اسفند، رژیم صهیونیستی برگ دیگری را در کارنامه جنایت خود علیه فلسطینی‌ها ثبت کرد. ارتش اشغالگر به مردم غزه که برای دریافت کمکهای غذایی تجمع کرده بودند حمله کرد که طی آن 112 فلسطینی شهید و 750 نفر دیگر زخمی شدند. این حادثه درحالی رخ داد که کاروانی متشکل از ۳۰ کامیون کمک رسانی از رفح به سمت شمال غزه در حرکت بودند. حماس نیروهای اسرائیلی را مقصر دانست که به سوی جمعیت فلسطینی تیراندازی کردند، درحالی که اسرائیل مدعی شد که بیشتر تلفات ناشی از ازدحام جمعیت درمیان فلسطینی‌ها بوده است، زیرا جمعیت به سمت کامیون‌ها هجوم آورده و آنها را غارت کرده است.

دانیال هاگاری، سخنگوی ارتش صهیونیستی مدعی شد:«ارتش ما برای تامین امنیت کاروان کمک‌ها در محل حادثه حضور داشت». هاگاری با بیان اینکه هنگام ازدحام در غزه، سربازان ما برای بازگرداندن نظم و انضباط تیر هوایی شلیک کردند، اظهار داشت:«نیروهای ما وقتی که وضعیت از کنترل خارج شد، از محل حادثه عقب‌نشینی کردند». سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در واکنش به این حمله گفت:«این یک حادثه جدی است و ما در حال بررسی گزارشها هستیم. ما از مرگ بیگناهان غمگین هستیم و وضعیت انسانی وخیم غزه را به رسمیت می‌شناسیم. فلسطینی‌های بیگناه در این منطقه فقط سعی می‌کنند به خانواده‌های خود غذا بدهند».

در مجموع، شکستن دیوار استعماری رژیم صهیونیستی در 7 اکتبر، لحظه‌ای اساسی در مبارزات فلسطین برای آزادی بود و ثابت کرد که مبارزات فلسطینی‌ها را نمی‌توان با روش‌های شکست خورده رژیم صهیونیستی از بین برد. این جنگ ظالمانه خوی وحشیگری صهیونیست‌ها را برای جهانیان به نمایش گذاشت و اثبات کرد که مقصر اصلی جنگ افروزی در سرزمین‌های اشغالی، خود صهیونیست‌ها هستند که برای رسیدن به اهداف خود حاضرند میلیونها فلسطینی را قربانی کنند.

منبع: الوقت

ارسال نظرات