شنبه ؛ 29 ارديبهشت 1403
24 ارديبهشت 1403 - 17:10

ادامه ریزش قیمت‌ها در بازار/ دلار به ۵۸هزار تومان نزدیک شد

مشاهدات میدانی از بازار سبزه‌میدان نشان می‌دهد: قیمت دلار در این بازار امروز با کاهش بیشتری نسبت به روزهای قبل همراه شده و به کانال ۵۸هزار تومان نزدیک شده است، دلال‌ها می‌گویند؛ "قیمت‌ دلار به ابتدای کانال ۵۰هزار تومان خواهد رسید"
کد خبر : 16509

تبیین:

اعلام خبر‌های مثبت از گشایش‌های ارزی باعث شده است قیمت ارز در بازار سبزه‌میدان و منوچهری طی روز جاری، دوشنبه، با کاهش بیشتری نسبت به روز‌های قبل همراه شود.  قیمت دلار که در روز‌های قبل در کانال ۶۰ هزار تومان مقاومت می‌کرد از معاملات نخست صبح امروز بار دیگر به کانال ۵۹ هزار تومان بازگشته است.


مشاهدات میدانی خبرنگار تسنیم از بازار سبزه‌میدان نشان می‌دهد که قیمت دلار در این بازار به کانال ۵۸ هزار تومان هم نزدیک شده است؛ دلارفروش‌های حاضر در سبزه‌میدان می‌گویند؛ "قیمت دلار باز هم کاهشی خواهد بود و به قیمت‌های پایین‌تر می‌رسد".

یکی از دلارفروش‌ها با اشاره به افزایش عرضه ارز در بازار و خبر‌های مثبت سیاسی می‌گوید: خبر‌های جدیدی که از گشایش‌های ارزی و توافقات رسیده باعث شده است دلار ارزان شود و همه فروشنده باشند.

فرد دیگری که دنبال مشتری برای دلار‌های نقد خود هست، می‌گوید: دلار خیلی راحت با این فرمان به ۵۲ هزار تومان هم می‌رسد.
او به ما توصیه می‌کند که اگر دلار نقدی داریم همین الآن بفروشیم چراکه احتمال کاهش بیشتر قیمت‌ها در روز‌های آینده بالاست.

او با اشاره به تعطیلی بازار طلا ادامه داد: اگر بازار طلا باز بود حتماً قیمت دلار بیشتر از این ارزان می‌شد، ولی تعطیلی بازار طلا باعث شده است دلال‌ها از فرصت استفاده کنند و جلوی ریزش بیشتر قیمت‌ها را بگیرند.

یکی دیگر از دلارفروش‌های سبزه‌میدان با ابراز اینکه "این روز‌ها کمتر کسی حاضر به خرید دلار می‌شود. " گفت: تمام بازار الآن فروشنده هستند؛ به‌زور قیمت را بالا نگه‌داشتند، به‌محض پایان معاملات و تسویه‌ها، قیمت‌ها ارزانتر می‌شود.

او با بیان اینکه بازار ارز جای مورد اعتمادی برای سرمایه‌گذاری نیست به خبرنگار ما می‌گوید: اگر تازه‌کارید و برای سرمایه‌گذاری دنبال دلار هستید، اصلاً توصیه نمی‌کنم وارد شوید؛ همین دلال‌هایی که الآن گوشی‌به‌دست درحال معامله هستند سعی دارند زیان‌های قبلی خود را جبران کنند.

محمدرضا فرزین رئیس‌کل بانک مرکزی امروز خبر‌های جدیدی درباره گشایش‌های ارزی اعلام کرد و با اشاره به نتایج استفاده از دیپلماسی اقتصادی و گسترش روابط بانکی و تجاری با کشور‌های هم‌پیمان و همسایه تأکید کرده است: با گشایش‌های به‌وجودآمده، دسترسی کشور به منابع ارزی در سال جاری افزایش یافته است و قدرت مدیریت بیشتری نیز بر منابع ارزی زیادی که در خارج از کشور وجود دارد خواهیم داشت، این موضوع البته بر افزایش تسلط بانک مرکزی بر بازار ارز، اثربخش خواهد بود.

مشاهدات میدانی از بازار سبزه‌میدان بیانگر آن است که باوجود بسته بودن بازار طلا، فشار فروش در بازار بالاست و همین امر می‌تواند به کاهش ادامه‌دار قیمت دلار در روز‌های آینده کمک بالایی کند.  قیمت دلار البته در روز‌های قبل در چند نوبت به کانال ۵۹ هزار تومان بازگشته بود، ولی مقاومت دلال‌ها باعث شده بود دلار بین کانال ۵۹ تا ۶۰ هزار تومان در رفت‌و‌آمد باشد، امروز، اما وضعیت بازار به‌گفته دلارفروش‌های حاضر در سبزه‌میدان نسبت به روز‌های قبل تفاوت جدی دارد و همین باعث شده است ریزش قیمت‌ها در روز‌های آتی جدی‌تر شود. هم‌اکنون قیمت دلار بین کانال ۵۹ ـ ۵۸ هزار تومان در نوسان است؛  قیمت سکه نیز به کانال ۴۰ میلیون تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۳.۳ میلیون بازگشته است.

منبع: تسنیم

ارسال نظرات