شنبه ؛ 29 ارديبهشت 1403
19 ارديبهشت 1403 - 13:21

خان آخر جنگ، «رفح» قتلگاه نتانیاهو

نتانیاهو در خان آخر جنگ غزه باید با چالش‌هایی دست و پنجه نرم کند که بی‌تردید می‌تواند رفح را به قتلگاه سیاسی او تبدیل کند
کد خبر : 16483

تبیین:

پس از کش و قوس‌های فراوان در پشت پرده مذاکرات قاهره و برخلاف اخبار مثبت رسانه‌ها از پیشرفت گفتگوها برای رسیدن به توافق آتش بس، بالاخره رژیم صهیونیستی مرحله مقدماتی عملیات حمله به رفح را از روز سه شنبه آغاز کرد تا نشان دهد نتانیاهو حمله به رفح را خان آخر جنگ می‌داند و روزهای سرنوشت‌سازی در انتظار دو طرف است.

مقامات تندرو تل‌آویو مدعی هستند تا زمانی که حماس از شروط خود عقب‌نشینی نکند، جنگ در غزه را ادامه خواهند داد. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در واکنش به اعلام حماس مبنی بر تایید توافق آتش‌بس پیشنهادی اعلام کرد:«شورای جنگ به اتفاق آرا تصمیم به ادامه عملیات رفح گرفت».

نتانیاهو پذیرش آتش‌بس در شرایط فعلی را امتیاز بزرگی به حماس می‌داند و حاضر نیست توافق اخیر را امضا کند و به همین منظور شبکه سی ان ان، حمله زمینی به رفح را با هدف تحت فشار قرار دادن حماس عنوان کرده‌ است تا گروه‌های مقاومت با شروط تل‌آویو موافقت کنند.

ارتش صهیونیستی امروز مدعی شد که توانسته برخی مناطق را در شرق رح تحت کنترل خود بگیرد و گزارشها حاکی از این است که در دو روز گذشته درگیری‌های شدیدی بین نظامیان اشغالگر و گردانهای القسام، شاخه نظامی حماس درگرفته است.

یوآو گالانت، وزیر جنگ صهیونیستی تهدید کرده در صورت عدم دستیابی به توافق درباره اسرا، ارتش عملیات نظامی علیه مردم غزه را عمیق‌تر می‌کند.

اما رهبران حماس گفته‌اند تهدیدات صهیونیست‌ها برای حمله به رفح به هیچ وجه نمی‌تواند این جنبش را در روند مذاکرات برای امتیاز دادن تحت فشار قرار دهد و آنها زیرآتش مذاکره نمی‌کنند. حماس هشدار داده که حمله به رفح زنگ تفریح اشغالگران نخواهد بود و برای رویارویی با تهاجم جدید صهیونیست‌ها از آمادگی کامل برخوردار هستند.

گردان‌های القسام روز سه‌شنبه از هدف قرار دادن نیرو‌های اشغالگر در شرق گذرگاه رفح با خمپاره‌های سنگین خبر داد. القسام همچنین اعلام کرد یکی از تانک‌های رژیم صهیونیستی را بعد از هدف قرار دادن آن با راکت منهدم کرد و تجمعات نیرو‌های صهیونیستی در شرق رفح را با موشک‌های «رجوم» هدف قرار داد.

گردان‌های شهدای الاقصی نیز وارد درگیری‌های شدیدی با سربازان دشمن صهیونیستی در محور‌های شرق رفح شده‌اند و در این درگیری‌ها تعدادی از نظامیان اشغالگر کشته و زخمی شده‌اند.

 

بازی دو سر باخت؛ معضلات بزرگ نتانیاهو در رفح

با اینکه ارتش صهیونیستی همه نیروهایش را برای حمله زمینی به رفح بسیج کرده تا بتواند با آزادی اسرا حداقل دستاوردی در جنگ هفت ماهه کسب کند، اما ورود به این منطقه بدون دردسر و هزینه نخواهد بود.

 

1- آمادگی نظامی مقاومت

بزرگترین مانع بر سر راه نظامیان اشغالگر، توان نظامی گردانهای القسام است که از ابتدای جنگ در غزه توانسته ضربات مهلکی را به دشمن وارد کند و در رفح نیز از این قدرت نظامی برای متوقف کردن ارتش اسرائیل استفاده خواهد کرد.

عملیات‌های روزهای اخیر مقاومت حاوی پیام‌های آشکاری به صهیونیست‌ها بود. نیروهای مقاومت ابتدا عملیاتی موشکی را در گذرگاه «کرم ابوسالم» انجام دادند که تعدادی از نظامیان اشغالگر کشته و زخمی شدند. این گذرگاه اخیرا برای مدیریت عملیات و تجهیز یگان‌های زرهی رژیم اشغالگر برای حمله به رفح تاسیس شده بود.

همچنین مقاومت عملیات دیگری نیز در محور «فیلادلفیا» در مرز مصر انجام داد و با شلیک دهها راکت به سمت شهرکهای اطراف غزه، آمادگی تسلیحاتی برای گسترش دامنه عملیات‌هایش را به رخ دشمن کشید.

برخلاف مقامات تل‌آویو که از ضعف تشکیلاتی و نظامی حماس سخن می‌گویند اما اخیراً سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا به توان نظامی حماس اذعان کرده و گفته‌اند که این جنبش می‌تواند برای ماهها با ارتش اسرائیل مبارزه کند. از اینرو، با ورود زمینی به رفح، به گفته رهبران مقاومت دروازه‌های جهنم به روی نظامیان صهیونیستی گشوده خواهد شد.

 

2- افزایش فشارهای خارجی

مسئله دیگر که نتانیاهو و دوستانش را در رفح نگران می‌کند، فشارهای جامعه بین‌المللی است که در هفته‌های اخیر نسبت به عواقب حمله به رفح هشدار داده‌اند. سازمان ملل و سازمان جهانی بهداشت و دیگر نهادهای حقوق بشری هشدار دادند که با حمله زمینی به رفح، وضعیت انسانی در این منطقه فاجعه بارتر شده و قطحی و گرسنگی تشدید خواهد شد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل با بیان اینکه تهاجم زمینی اسرائیل به شهر رفح به دلیل پیامدهای انسانی ویرانگر آن غیرقابل قبول است، خواستار مداخله قاطع برای توقف اسرائیل شد.

اتحادیه اروپا هم خواستار توقف جنگ در رفح شده و نسبت به شرایط اسفبار 1.5 میلیون فلسطینی حاضر در رفح هشدار داده است. مصر هم عملیات نظامی اسرائیل در رفح را به شدت محکوم کرد و هشدار داد که این اقدام خطرناک جان بیش از یک میلیون فلسطینی را که عمدتاً به این گذرگاه وابسته هستند تهدید می‌کند.

در هفته‌های گذشته موج اعتراضات ضد صهیونیستی در دانشگاهها و مدارس سراسر جهان افزایش یافته است و با نسل‌کشی در رفح، خشم جهانی از اشغالگران شدت خواهد گرفت و رژیم صهیونیستی بیش از پیش در جهان منزوی‌تر خواهد شد.

 

3- گسترش شکاف‌های داخلی

جدای از تحولات بازدارنده خارجی، صهیونیست‌ها در داخل سرزمین‌های اشغالی هم با چالشهای سیاسی مواجه بزرگی هستند.

نتانیاهو اکنون بر سر دوراهی سختی قرار گرفته که در هر صورت توقف جنگ در غزه و ادامه آن بازی دو سر باخت است. وزرای تندرو مانند ایتامار بن گویر، وزیر امنیت داخلی و بزالل اسموتریچ، وزیر دارایی رژیم صهیونیستی هر روز هشدار می‌دهند که اگر نتانیاهو جنگ در غزه را متوقف کند و به آتش‌بس تن دهد، از ائتلاف کابینه خارج خواهند شد و این مسئله سبب شده تا ریسک فرستادن ارتش به باتلاق غزه را به جان بخرد و شاید چند صباحی بیشتر در قدرت بماند.

با این حال، تسلیم شدن در برابر خواست وزرای افراطی ممکن است به افتادن از آن سوی دیوار منجر شود و شکاف بین دولت و رهبران اپوزیسیون را که در کابینه جنگی حضور دارند، تشدید کند. زیرا افرادی مانند بنی گانتس، از رهبران مخالف که در کابینه جنگ حضور دارند خواستار آزادی اسرا و توقف جنگ در غزه هستند و لذا با حمله زمینی در رفح که با تلفات سنگینی همراه خواهد بود، این احتمال وجود دارد که گانتس کابینه جنگ را ترک کند و فشارهای سیاسی در داخل بار دیگر علیه دولت تشدید خواهد شد.

شکاف بین سیاسیون زمانی که خانواده‌های اسرای صهیونیستی دامنه اعتراضات خود را علیه کابینه گسترش داده‌اند و خواستار آتش‌بس برای بازگرداندان اسرایشان هستند، نتانیاهو را در سراشیبی سقوط قرار خواهد داد.

 

4- حمایت‌های نظامی محور مقاومت

چالش دیگری که رژیم صهیونیستی در حمله زمینی به رفح با آن دست به گریان است، مواضع گروه‌های مقاومت در منطقه است. انصارالله یمن هشدار داده که در صورت کشتار فلسطینیان در رفح، دامنه عملیات خود را به اقیانوس هند و جنوب آفریقا گسترش خواهد داد و با توجه به توقف تردد کشتی‌های صهیونیستی از دریای سرخ، عبور و مرور کشتی‌های اشغالگر از اقیانوس هند هم مختل خواهد شد.

پیش از این نیمی از تجارت دریایی اسرائیل از طریق دریای سرخ و اقیانوس هند انجام می‌شد و در صورت به صفر رسیدن تردد کشتی‌های صهیونیستی از این آبراه‌های بین‌المللی در نتیجه عملیات موشکی انصارالله، به لحاظ اقتصادی خسارات و آسیب جدی به دشمن صهیونیستی وارد خواهد شد که برای ادامه جنگ در غزه به پیشتوانه مالی نیاز دارد. گروههای مقاومت عراق و حزب‌الله لبنان هم به نوبه خود هشدار داده‌اند که در صورت تشدید حملات در رفح، آنها نیز دامنه حملاتشان را به سرزمینهای اشغالی گسترش خواهند داد و صهیونیست‌ها از چند جبهه تحت فشار قرار خواهند گرفت.

از سوی دیگر، در هفته‌های اخیر با افزایش تهدیدات سران صهیونیستی برای حمله زمینی به رفح مواضع برخی کشورهای اسلامی هم تندتر شده است و احتمال افزایش فشارهای جهان اسلام به دشمن اشغالگر وجود دارد. مصر که بیش از سایر کشورها از حمله زمینی به رفح نگران است و احساس خطر می‌کند، هشدار داده که با تداوم نسل‌کشی در رفح در توافق «کمپ دیوید» بازنگری خواهد کرد. ترکیه هم اخیرا روابط تجاری با رژیم صهیونیستی را به حالت تعلیق درآورده است و این امکان وجود دارد که برخی کشورهای سازشکار عرب هم تحت فشار افکارعمومی به کمپین ترکیه پیوسته و فشارهای اقتصادی به اسرائیل را افزایش دهند.  

 

در مجموع، نتانیاهو با حمله زمینی به رفح، بار دیگر ثابت کرد که به جان اسرای صهیونیست اهمیتی نمی‌دهد و منافع سیاسی خود را بر منافع دیگر صهیونیست‌ها ترجیح می‌دهد. با وجود آغاز عملیات رفح، نتانیاهو در دستیابی به اهداف خود یعنی ریشه‌کن کردن مقاومت موفق نخواهد شد و با تلفات سنگین نظامیان اشغالگر و احتمال کشته شدن اسرای صهیونیست، موج مخالفتهای داخلی و جهانی علیه تل‌آویو افزایش خواهد یافت و در نهایت آخرین تیر در کمان نتانیاهو هم علیه خود کمانه کرده و به عمر سیاسی او و دوستان افراطی‌اش پایان خواهد داد.

 

منبع: الوقت

ارسال نظرات