يکشنبه ؛ 30 ارديبهشت 1403
20 فروردين 1403 - 11:11

تولید برق هسته‌ای ایران به ۳هزار مگاوات افزایش می‌یابد

مجری فازهای ۲ و ۳ نیروگاه‌های هسته‌ای بوشهر با تشریح آخرین وضعیت ساخت ۲ واحد نیروگاه اتمی دیگر در بوشهر گفت: با تکمیل این ۲ واحد جدید نیروگاه هسته‌ای تولید برق هسته‌ای به ۳هزار مگاوات افزایش می‌یابد.
کد خبر : 16250

تبیین:

مسعود نصوری در گفتگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با گرامیداشت روز ملی فناوری هسته‌ای ایران، با بیان اینکه ۲ واحد نیروگاه اتمی دیگر هر کدام با ظرفیت تولید یک‌هزار و ۵۷ مگاوات برق در  جوار نیروگاه نخست اتمی بوشهر در حال ساخت است، اظهار داشت: اکنون ۳ هزار نفر نیروی داخلی در ساخت این پروژه در قالب ۱۰ شرکت ایرانی مشغول هستند.

مجری فاز‌های ۲ و سه نیروگاه‌های هسته‌ای بوشهر با اشاره به روند ساخت ۲ واحد نیروگاه اتمی در بوشهر اضافه کرد: تاکنون ۴ میلیون مترمکعب خاک‌برداری و ۲.۲ میلیون مترمکعب خاک‌ریزی انجام شده است.

ساخت دیواره داخلی رآکتور هسته‌ای نیروگاه دوم

وی ایجاد تکنولوژی برتر در کشور در این عرصه ادامه داد: برای بهسازی و تحکیم بستر ۴۷ هزار شمع به‌عمق ۱۸ متر و با قطر ۱.۶۰ متر کوبیده شد و این کار در سال گذشته به پایان رسید.

مجری نیروگاه‌های هسته‌ای دوم و سوم بوشهر با اشاره به ساخت دیواره داخلی رآکتور هسته‌ای نیروگاه دوم اضافه کرد: قرارداد احداث ساختمان اصلی رآکتور هسته‌ای واحد دوم نیروگاه هسته‌ای بوشهر منعقد شد و عملیات اجرایی ساختمان توربین و جانبی در حوزه دریا آغاز شد.

افزایش تولید برق هسته‌ای تا ۳ هزار مگاوات

نصوری با بیان اینکه با تکمیل این ۲ واحد جدید نیروگاه هسته‌ای تولید برق هسته‌ای به ۳ هزار مگاوات افزایش می‌یابد اضافه کرد: مجموعه این اقدامات انجام‌شده به‌دست نیرو‌های توانمند متخصص ایرانی شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه صنعت هسته‌ای به‌عنوان صنعت پیشران محسوب می‌شود تصریح کرد: این صنعت نقش اساسی در عرصه فناوری دارد و تکنولوژی ساخت برتر دارد این ظرفیت به صنعت کشور در همه ابعاد منتقل می‌شود و در دیگر صنایع قابل استفاده است.

ساخت پروژه آب‌شیرین‌کن با ظرفیت ۷۰ هزار مترمکعب

مجری نیروگاه‌های هسته‌ای دوم و سوم بوشهر ادامه داد: این صنعت بستر رشد دیگر صنایع و شرکت‌های دانش‌بنیان و مجموعه‌ای که توانمند علمی دارند می‌شود و در مجموع مؤلفه قدرت و اقتدارآفرین است.

نصوری از ساخت پروژه آب‌شیرین‌کن با ظرفیت ۷۰ هزار مترمکعب در جوار نیروگاه اتمی بوشهر خبر داد و گفت: این پروژه بر اساس برنامه زمان‌بندی تکمیل و افتتاح می‌شود و تا ۱۰۵ هزار مترمکعب قابل توسعه است.

منبع: تسنیم

ارسال نظرات