جنگ مدعیان حقوق زنان علیه زنان / چه بر سر زنان فلسطینی در غزه آمده است؟

جنگ در غزه همچنین تاثیر بسیار مرگبار و مخربی بر مادران داشته است. سازمان ملل ماه گذشته در گزارشی اعلام کرد که با گذشت چندین ماه از جنگ، ۱۰ هزار زن فلسطینی در غزه جان خود را از دست داده‌اند. در میان شهدای زن، ۶ هزار نفر از زنان مادر بودند و بر اثر جان باختن آن‌ها، اکنون بیش از ۱۹ هزار کودک بدون مادر شده‌اند.
کد خبر : 16767

تبیین: 

وضعیت زنان فلسطینی در غزه از ابتدای آغاز جنگ یکی از موضوعات مهم  بوده است. کمیسیون امور اسیران فلسطین روز یکشنبه در گزارشی اعلام کرد که صهیونیست‌ها دو زن باردار فلسطینی را زندانی کرده‌اند. این گزارش تائید می کند که ارتش اسرائیل از ۷ اکتبر حداقل دو زن باردار را در زندان دامون تحت بازداشت دارند. گفته شده این دو زن به نام های «جهاد نخله» و «عایشه غیدان»، جزو هفت زندانی هستند که در حال حاضر تحت بازجویی نیروهای اشغالگر هستند.

این گروه فلسطینی همچنین فاش کرد که زنان در زمان اسارت مورد آزار و اذیت از جمله گرسنگی و حبس‌های انفرادی قرار می گیرند. کمیسیون امور اسیران فلسطین در این ارتباط گفت: «اسرای زن به طور کامل از دنیای خارج جدا شده اند و از ساده ترین حقوق خود مانند لباس و مراقبت های پزشکی محروم شده اند.» علاوه بر این گفته شده که زنان فلسطینی از ابتدای دستگیری مورد آزار و اذیت جنسی و جسمی در بازرسی و سایر تهدیدهای دیگر قرار گرفته‌اند و حتی سیاست آزار و مجازات علیه زنان بازداشتی از ۷ اکتبر(عملیات طوفان الاقصی) به شدت افزایش یافته است.

تائید آزار و اذیت زنان در زندان‌ها

کارشناسان سازمان ملل در گزارشی با اشاره به بازداشت خودسرانه صدها زن و دختر فلسطینی خواستار تحقیقات مستقل در مورد آزارهای اسرائیل علیه زنان و دختران از جمله قتل و تجاوز جنسی شده‌اند. زنان فلسطینی آزاد شده از زندان‌های اسرائیل هم به نیو عرب گفته‌اند که پس از آغاز جنگ اسرائیل علیه غزه، از آب، برق، نور خورشید و درمان پزشکی در زندان های اسرائیل محروم بوده اند.

کمیسیون امور اسیران فلسطینی نیز در این ارتباط گزارش داده است که ارتش اسرائیل با بستن تهویه و هواکش در اتاق های بازداشت تصمیم دارد با آغاز گرمای هوا در تابستان، زنان زندانی را زیر فشار قرار دهد. انجمن زندانیان فلسطین هم در گزارش خود تائید کرد که تقریباً 9300 اسیر فلسطینی در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های اسرائیل به سر می‌برند که حدوداً 250 زندانی کودک و 75 زندانی زن هستند.

از سوی دیگر تقریبا 3400 فلسطینی تحت «بازداشت  اداری» قرار دارند. این بازداشت‌های اداری به این معناست که فلسطینی‌ها بدون اثبات هیچ اتهامی و بدون برگزاری دادگاه تا ماه‌ها و حتی سال‌ها در بازداشت و به صورت بلاتکلیف باقی خواهند ماند. آمار رسمی هم حاکی از آن است که  در حال حاضر 78 زن در زندان دامون نگهداری می شوند که حداقل سه تن از آنها از نوار غزه هستند.

زنان در میانه جنگ غزه

جنگ در غزه همچنین تاثیر بسیار مرگبار و مخربی بر مادران داشته است. سازمان ملل ماه گذشته در گزارشی اعلام کرد که با گذشت چندین ماه از جنگ، 10 هزار زن فلسطینی در غزه جان خود را از دست داده‌اند. در میان شهدای زن، 6 هزار نفر از زنان مادر بودند و بر اثر جان باختن آن‌ها، اکنون بیش از 19 هزار کودک بدون مادر شده‌اند.

از سوی دیگر زنانی که از بمباران هوایی و جنگ زمینی اشغالگران اسرائیلی جان سالم به در برده اند، آواره و یا بیوه شده‌اند و و بدلیل وضعیت محاصره غزه با بحران گرسنگی مواجه هستند. در این ارتباط همچنین گفته شده است که بیش از یک میلیون زن و دختر فلسطینی در غزه  بدون دسترسی به غذا، آب آشامیدنی سالم، توالت‌های فعال یا آب بهداشتی مواجه هستند و این وضعیت باعث شده تا خطرات جانی زنان فلسطینی را تهدید کند.  دسترسی به آب تمیز به ویژه برای مادران شیرده و زنان باردار که نیاز روزانه بیشتری به آب دارند، بسیار حیاتی است. همچنین آب سالم برای زنان و دختران جهت دوران بهداشت قاعدگی ضروری است.

وضعیت خاص زنان

براساس گزارش رسمی سازمان جهانی بهداشت، 5500 زن باردار هر ماه در غزه در شرایط ناامن و بدون دسترسی به مراقبت های پزشکی، زایمان می کنند. این وضعیت خطرات عفونت و عوارض پزشکی قابل توجهی را برای زنان درگیر جنگ به همراه دارد. سازمان ملل هم گزارش داده است که به دلیل کمبود تجهیزات پزشکی، زنان باردار بدون بیهوشی تحت عمل سزارین قرار می‌گیرند و پزشکان مجبور می‌شوند برای حفظ جان زنان جوان، برخی اعمال پزشکی ضروری را با بیهوشی انجام دهند. بنیاد خیریه آکسفام هم که در انگلیس مستقر است، افزایش 25 تا 30 درصدی زایمان های نارس و دو برابر شدن موارد تلفات نوزدان را گزارش داده است. افزایش سریع میزان مرگ و میر نوزادان نارس به دلیل کمبود تجهیزات پزشکی لازم، به ویژه دستگاه های مراقبت از نوزادان و کمبود سوخت ژنراتورهای بیمارستانی دلیل دیگری است که منجر به مرگ و میر ناشی از مراقبت ناکافی و سقط جنین های ناشی از استرس، مرده زایی و زایمان های زودرس شده است.

 

حملات به قصد نسل کشی

 حملات هدفمند به بیمارستان ها، ضعیف شدن سیستم مراقبت های بهداشتی، و محدودیت کمک های بشردوستانه و محدودیت دسترسی فلسطینیان به مراقبت های بهداشت باروری در واقع نوعی اقدامات غیرمستقیم برای جلوگیری از تولد نوزدان فلسطینی است و طبق ماده دوم  کنوانسیون نسل کشی این اقدامات می تواند مصادیق بارز نسل کشی در غزه به شمار می رود. در ژانویه 2024، گزارش شد که میزان سقط جنین در غزه 300 درصد افزایش یافته است و در نوامبر 2023 یعنی همزمان با آغاز جنگ در غزه، سازمان بهداشت جهانی افزایش مرگ و میر مادران و سقط جنین های ناشی از استرس، مرده زایی و زایمان های زودرس را در غزه گزارش داد .

سکوت مرگبار

علی‌رغم حقایق تکان دهنده کشتار زنان در غزه بر اثر حملات اسرائیل، اما تحولات غزه به ندرت توسط فمینیست‌های غربی مورد محکومیت قرار می گیرد. به استثنای چند مورد اندک مثل «فیونوالا نی آئولن» و «روبی مای اکسلسون»، در میان سایر فمینیست های اروپایی واکنش پررنگی به کشتار زنان در غزه صورت نگرفته است.

دلایل سکوت مرگبار فمینیست های غربی ممکن است متفاوت باشد:

یک دلیل می تواند مسئولیت تاریخی آلمان و برخی کشورهای اروپایی در پرتو ادعای هولوکاست باشد که اغلب منجر به همبستگی کور با اسرائیل می شود. در آلمان انتقاد از اسرائیل اغلب به عنوان خیانت به درس های تاریخ آلمان تلقی می شود.

علاوه بر این، ترس از اتهامات یهودستیزی بسیاری از فمینیست ها را به سکوت وا می دارد.

مسئله دیگر این است که برخی از فمینیست ها به این روایت پایبند هستند که  مانند اتفاقات ناشی از حمله آمریکا به عراق یا افغانستان، رژیم اسرائیل در تلاش برای آزادی زنان فلسطینی از ساختارهای مردسالارانه غزه است و بنابراین فمینیست ها از انتقاد از کشتار زنان در غزه اجتناب می کنند تا به عنوان حامی ساختارهای مردسالار تلقی نشوند.

علاوه بر این، پوشش رسانه‌های غربی به برخی از روایت‌های یکجانبه از غزه و به نفع اسرائیل اعتبار می دهد و برخی دیگر از روایت کشتار را به حاشیه می‌برد. این عامل نیز از  دیگر دلایل سکوت فعالان حقوق زنان در غرب در قبال کشتار زنان در غزه است.

منبع: الوقت

ارسال نظرات