تلاش دستگاه دیپلماسی برای تحقق اهداف دولت جدید

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: دستگاه دیپلماسی همانند قبل از تمام ظرفیت‌های خود در حوزه سیاست و روابط خارجی برای کمک به رییس جمهور به منظور تحقق اهداف ایشان و تحقق منافع ایران‌ استفاده خواهد کرد.
کد خبر : 16765

تبیین:

نشست مطبوعاتی ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با خبرنگاران داخلی و خارجی روز دوشنبه ۱۸ تیرماه ۱۴۰۳ در ساختمان وزارت امور خارجه برگزار شد.

کنعانی در ابتدا گفت: لازم می‌دانم فرا رسیدن ماه محرم را به همه‌ی مسلمانان و شیعیان و محبان‌ خاندان پیامبر تسلیت عرض کنم. باید اشاره کنم که چهلمین روز شهادت رییس جمهور خدوم ایران، وزیر محترم‌ خارجه و دیگر همراهان این عزیزان را پشت سر گذاشتیم، یک بار دیگر به روح این شهدا ادای احترام می‌کنم.

تلاش دستگاه دیپلماسی برای تحقق اهداف دولت جدید

وی افزود:‌ بعد از گذشت حدود 50 روز از شهادت رییس جمهور ملت بزرگ ایران یک بار دیگر صفحه زرین دیگری را در تاریخ انقلاب رقم زدند، برگزاری انتخابات مهم و با شکوه چهاردهمین دوره ریاست جمهوری خوشبختانه تحت هدایت مقام‌ معظم رهبری با برنامه ریزی متعهدانه دولت و با مشارکت مسئولانه نامزدها و مهمتر حضور با شکوه مردم هوشیار ایران برگزار شد.

برگزاری 2 انتخابات در دو هفته متوالی پس از شهادت رییس جمهور توسط دولت و مشارکت پرشکوه ملت نشان دهنده نهادینه شدن مردم سالاری دینی در ایران است، اینکه دولت در کوتاه‌ترین زمان ممکن زمینه برگزاری یک انتخابات آزاد و شفاف را فراهم کند و زمینه حضور ملت را برای دادن رای و ایفای مسئولیت خود ایجاد کند.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
2 minutes, 4 seconds of 2 minutes, 5 secondsVolume 90%
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
01:32
 
 
 
 
 
 
02:05
02:05
 
 
 
 

برگزاری این انتخابات شفاف بعد از آن رخداد یک ثبت درخشان در تاریخ تحولات مهم و ارزشمند جمهوری اسلامی است که هم دولت به مردم سالاری پایبند است، هم مردم مسئولیت خود را هوشیارانه انجام می‌دهند.

هم به دولت هم به ملت تبریک‌ عرض می‌کنم، هم‌ به جناب پزشکیان تبریک عرض می‌کنم‌ که موفق شدند رای اعتماد ملت بزرگ ایران را کسب کنند و برای ایشان آرزوی موفقیت می‌کنیم. دستگاه دیپلماسی همانند قبل از تمام ظرفیت‌های خود در حوزه سیاست و روابط خارجی برای کمک به رییس جمهور به منظور تحقق اهداف ایشان و تحقق منافع ایران‌ استفاده خواهد کرد.

سرفصل‌های مهم‌ دستاوردها و اقدامات دستگاه دیپلماسی

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد مهمترین دستاورد سیاست خارجی گفت: عملکرد دستگاه دیپلماسی به عنوان بخشی از عملکرد دولت زیر نگاه نافذ ملت قرار دارد و در فواصل مختلف گزارش عملکرد را در چهارچوب برنامه‌های تعریف شده دولت به اطلاع ملت رساندیم.

مبتنی بر رویکرد دولت از جمله نگاه به همسایگان و توجه ویژه به چند جانبه گرایی و استفاده از نهادهای چند جانبه، ما دستاوردهای کاملا چشمگیری را شاهد بودیم.

ارتقاء مناسبات مختلف با همسایگان، بازسازی روابط سیاسی با برخی کشورهای منطقه که دچار آسیب شده بود، تقویت مناسبات ایران با دیگر کشورها در حوزه فرامنطقه در زمینه‌های مختلف، نقش ایران در تقویت همکاری‌های منطقه‌ای در چهارچوب ثبات در منطقه، توجه به سازو کارهای جند جانبه مثل شانگهای و بریکس، ظرفیت‌هایی است که ایران به کار گرفت و با عضویت در این سازوکارها به سمت پیشبرد منافع ملی رفت.

توجه به ظرفیت سازمان‌های بین‌المللی برای بازتاب مواضع ایران و همچنین‌ عضویت در سازوکارهایی که با آنها به سمت کسب منافع کشور رفتیم ضروری است.

امضای موافقتنامه تجارت آزاد، توجه به تحولات حساس در حوزه قفقاز و ایفای نقش در ثبات متطقه و نقش موثر ایران در تقویت همکاری‌های منطقه‌ای و مبارزه با ناامنی و تروریسم، همه سرفصل‌های مهم‌ دستاوردها و اقدامات دستگاه دیپلماسی است.

انتخابات ارتقا دهنده نقش ایران در عرصه بین‌المللی است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر نتیجه انتخابات در منطقه گفت: برگزاری انتخابات در سطح ریاست جمهوری جزو موفقیت‌های مهم‌ یک دولت و ملت است. این‌نشان دهنده عمق ثبات در ایران و پیوند مستحکم بین نظام و دولت و ملت است، این از منظر دیگر کشورها نشان دهنده این است که با کشوری در تعامل هستند که از عناصر قدرت به اندازه کافی برخوردار است. این انتخابات موفقیت بزرگ دیگری برای ایران و ارتقا دهنده نقش ایران در عرصه بین‌المللی است و دیگران سازمان‌های بین‌المللی و دیگر کشورها بعد از این‌، جایگاه ویژه‌ای برای ایران باز خواهند کرد.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
1 minute, 10 seconds of 1 minute, 13 secondsVolume 90%
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
00:53
 
 
 
 
 
 
01:13
01:13
 
 
 
 

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد اقدام وزارت خارجه برای دعوت از مقامات خارجی برای مراسم تحلیف رییس جمهور گفت: هر گونه تدبیر و برنامه‌ای را با استفاده از ظرفیت خود در این زمینه به کار گیری خواهیم کرد.

کانال‌های دیپلماتیک بین ایران و آمریکا باز است

وی در پاسخ به سوالی در مورد مطرح شدن موضوع مذاکرات در مناظرات، و آیا این‌ مذاکرات ادامه پیدا می‌کند؟ گفت: این موضوع سازوکار مشخصی دارد و ایران همه تلاش‌های دیپلماتیک خود را تا این‌ لحظه به کار گرفته است. این دولت تا روز آخر در چهارچوب سازوکارهای تعیین شده ادامه خواهد داد، طبیعتا در دوران رقابت‌های انتخاباتی هم نامزدها دیدگاه‌های خود را به نظر ملت بزرگ‌ رساندند، من در ارتباط با رویکردهای آتی اظهار نظر نخواهم کرد.

کانال‌های دیپلماتیک بین ایران و آمریکا باز است و روند مذاکرات جاری است و جزئیات آن در زمان مقتضی منتشر می‌شود. ما برای تحقق حقوق ملت از همه ظرفیت‌های دیپلماتیک استفاده می‌کنیم.

همکاری در حوزه کارت‌های شتاب بین ایران و روسیه

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه روسیه روند عضویت ایران را در بریکس متوقف کرده گفت: نه در این باره چیزی شنیده‌ام و نه آنرا تایید می‌کنم.

وی درباره همکاری در حوزه کارت‌های شتاب بین ایران و روسیه و استفاده ایرانیان روسیه از این کارت‌ها، و نقش وزارت خارجه در این زمینه گفت: این موضوع از مدت‌های گذشته بوده و زیرساخت‌های آن در حال آماده سازی بوده، ما می‌توانیم بگوییم‌ پیشرفت‌های زیادی در این زمینه داشته‌ایم. امیدواریم‌ شاهد استفاده شهروندان دو کشور از این امکان باشیم.

هرگونه تعدی به لبنان زمینه ساز تشدید تنش و ناآرامی در منطقه خواهد بود

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به صحبت‌های کمال خرازی در مورد واکنش مستقیم ایران در صورت حمله به حزب الله گفت: هرگونه تعدی به لبنان زمینه ساز تشدید تنش و ناآرامی در منطقه خواهد بود. اقدامات ماجراجویانه صهیونیست‌ها می‌تواند منطقه و حهان را تحت تاثیر قرار بدهد، تجربه نشان داده که لبنان در حمایت از امنیت خود قوی است. ایران‌ حمایت از لبنان را یک‌ اصل می‌داند و حمایت از لبنان در موقع مناسب را در نظر دارد.

دولت آتی از قدرت ایران برای رفع تحریم‌ها استفاده خواهد کرد

وی در پاسخ به سوالی در مورد شعار دکتر پزشکیان در مورد رفع تحریم‌ها گفت: هر توافقی دارای دو طرف است، ایران در تحقق منافع ملت از همه ظرفیت‌های خود استفاده خواهد کرد. طبیعتا توافق برجام هم حاصل یک روند دیپلماتیک بود، ما در این‌ مسیر به دنبال تثبیت حقوق ملت بودیم.

 

ما رویکردهای روشنی را تجربه کردیم و مسیر سیاست خارجی ما یک‌ مسیر معقولی است. سیاست تعامل با کشورهای مختلف مبتنی بر عزتمندی کشور و ملت، تمرکز بر سیاست همسایگی و استفاده از ظرفیت‌های چند جانبه گرایی، آنچه ما عملکردیم‌ شاهد نتایج آن هم بودیم. انضمام ایران به سازو کارهای چند جانبه با کشورهای مختلف طبیعتا به تقویت قدرت ایران در چانه زنی‌های دیپلماتیک اضافه خواهد کرد. طبیعتا اکنون در شرایط خوبی قرار داریم‌ و دولت آتی هم با استفاده از این عناصر برای تحقق منافع ملی از این دستاوردها به خوبی استفاده خواهد کرد.

ایرانیان خارج سرمایه کشور هستند

کنعانی در پاسخ به سوالی در مورد جمع آوری مدارک در سفارتخانه‌ها برای مشکلات ایجاد شده برای رای دهندگان گفت: همه ایرانیان شهروندان این‌کشور هستند، ایرانیان خارج سرمایه کشور هستند، مشارکت بیش از 20 درصدی این شهروندان نسبت به دور اول انتخابات، نشان داد که این شهروندان با وجود برخی مشکلات مصمم‌تر از دوره اول بودند. آنچه دستگاه دیپلماسی در این دوره از انتخابات انجام داد تلاشی صادقانه بود تا ایرانیان خارج از کشور از حقوق خود استفاده کنند.

هر شهروندی از شهروندان ایرانی برای مطالبه و استیفای هر نوع از حقوق از دست رفته خود اقدام‌کند، نمایندگی‌های ما همه تلاس خود را انجام‌ خواهند داد.

کانادا با ادعای حقوق بشری ایرانیان را از حق خود محروم کرد

وی درباره عدم اجازه کانادا برای برگزاری انتخابات در این‌ کشور گفت: جای تاسف است که کشوری با ادعای مکرر حقوق بشر جمع بسیار بزرگی از ایرانیان مقیم آن‌ کشور را از استفاده از حقوق خود محروم کرد، قضاوت به عهده‌ افکار عمومی جهان است. البته از روش‌های دیگری به ویژه با ایجاد صندوق‌هایی در مرز کانادا با آمریکا برای اخذ رای از ایرانیان مقیم کانادا استفاده کردیم.

ایران در عمل اثبات کرد که در حمایت از حقوق شهروندان از جمله آزادی شهروندان از دیگر کشورها با حساسیت عمل خواهد کرد که این مورد را در آزادی برخی ایرانیان شاهد بودیم. ما حمایت کنسولی و سیاسی از شهروندان به ویژه زندانیان را یک وظیفه اولویت دار برای خود می‌دانیم، این حمایت‌ها مستمر است.

کنعانی درباره زندانی ایرانی-مسیحی در انگلیس گفت: تلاش‌های زیادی را انجام دادیم و ایشان از همه حمای‌های ما برخوردار بوده، به ایشان دسترسی داشتیم و در دادگاه ایشان حضور داشته و دفاعیه مکتوب برای ایشان در دست داشتیم. دیدار با خانواده این شهروند مجموعه اقدامات دستگاه دیپلماسی بود، تلاش ما تا آزادی این شهروند ادامه پیدا خواهد کرد.

 

مواضع سیاسی آمریکا در مورد انتخابات مداخله جویانه است

سخنگوی وزارت خارجه درباره واکنش آمریکا به برگزاری انتخابات در کشورمان گفت: مواضع سیاسی آمریکا در مورد انتخابات مداخله جویانه است و این‌ را نشان دهنده عمق سیاست‌های دشمنانه آمریکا نسبت به ایران تلقی می‌کنیم. انتظار آن است آمریکا نسبت به روند مردم سالاری در ایران سر تعظیم فرود بیاورد‌. در ارتباط با دیگر کشورها، اصل برای ایران، تعامل با دنیاست. معتقد هستیم‌ که تعامل سازنده می‌تواند تامین کننده منافع دو طرف باشد. ایران در چهارچوب رویکرد نظام، رویکرد تعاملی را با کشورهای دنیا ادامه می‌دهد.

روابط با چین به عنوان یکی از کشورهای مهم منطقه طبیعتا ادامه پیدا خواهد کرد، روابط ایران تابع سیاست‌های کلی است و با نگاه به منافع مشترک تقویت خواهد شد. امیدواریم‌ شاهد تقویت بیش از پیش با کشورهای دوست باشیم.

منبع: تسنیم

ارسال نظرات