يکشنبه ؛ 30 ارديبهشت 1403
19 ارديبهشت 1403 - 18:04

جنگ در رفح؛ کمپ دیوید در کما

رفح منطقه بسیار حساسی برای مصر است. بر اساس مفاد معاهده کمپ دیوید، نیروهای اسرائیلی اجازه ورود به این منطقه را ندارند و حمله زمینی به این منطقه به معنای نادیده گرفتن مفاد کمپ دیوید است.
کد خبر : 16484

تبیین:

منابع صهیونیستی اعلام کرده‌اند که ارتش این رژیم کنترل بخش فلسطینی گذرگاه رفح را بدست گرفته‌ است. اشغال بخش فلسطینی گذرگاه رفح در عمل به معنای آغاز عملیات زمینی صهیونیست‌ها در جنوبی ترین شهر نوار غزه است. جایی که اکنون میزبان حدود 1.5 میلیون آواره فلسطینی است و بسیاری نسبت به هرگونه عملیات زمینی رفح هشدار داده‌اند. مصر از جمله کشورهایی بوده است که از هفته های گذشته نسبت به اشغال زمینی رفح هشدار داده بود. در داخل مصر، «عبدالفتاح السیسی»، رئیس جمهور این کشور نمی تواند اشغال رفح را نادیده بگیرد، چون وزارت خارجه مصر از هفته‌های گذشته بارها هشدار داده بود. رفح منطقه بسیار حساسی برای مصر است. بر اساس مفاد معاهده کمپ دیوید، نیروهای اسرائیلی اجازه ورود به این منطقه را ندارند و حمله زمینی به این منطقه به معنای نادیده گرفتن مفاد کمپ دیوید است. موضوعی که بیش از پیش مصر را نگران‌ کرده است.

تعلیق یا خروج از کمپ دیوید

به نظر می‌رسد که بزرگترین نگرانی برای قاهره درباره اشغال رفح این است که اسرائیل بیش از یک میلیون و نیم فلسطینی را مجبور به مهاجرت و آوارگی در صحرای سینا کند. مصر از 7 اکتبر سال گذشته و همزمان با آغاز جنگ علیه غزه، بارها خواستار راه حلی مسالمت آمیز شده بود. این کشور همواره نسبت به نقض معاهده کمپ دیوید از سوی صهیونیست‌ها حساس است و ورود اسرائیل به رفح در واقع نقض کامل توافق کمپ دیوید است. در این صورت شاید تعلیق کمپ دیوید تنها گزینه مصر در برابر نقض کمپ دیوید توسط اسرائیل باشد.

حتی برخی کارشناسان لغو و خروج از توافق کمپ دیوید را به عنوان آخرین راه حل مصر در مواجهه با نسل کشی اسرائیل در غزه می‌دانند. «شریف محیل الدین»، کارشناس مسائل منطقه ای این اعتقاد را دارد که مصر در صورت نقض کمپ دیوید توسط اسرائیل بایستی به طور کامل از این توافق خارج شود.

در واقع قاهره می‌تواند تعلیق پیوست امنیتی توافق‌نامه کمپ دیوید را در پاسخ به نقض‌های این معاهده توسط اسرائیل و هجوم زمینی به رفح اعلام کند، به نحوی که نیروهای نظامی مصری در مرز سینا را بدون هماهنگی با اسرائیل مستقر نماید. این اقدام در پاسخ به نقض توافق کمپ دیوید توسط اسرائیل خواهد بود، چون در کمپ دیوید هرگونه استقرار نیروی نظامی منوط به توافق دو طرف یعنی تل آویو و قاهره است و اکنون که تل آویو بدون هماهنگی و موافقت با قاهره اقدام به اعزام نیروی زمینی به رفح کرده است، دست مصر برای واکنش متقابل و اعزام نیروی نظامی به مرز رفح باز است.

پیشتر وزیر امور خارجه مصر با بیان موضع قاهره در کنفرانس امنیتی مونیخ، اعلام کرده بود که به اسرائیل گفته شده است: مسئله رفح خط قرمز و جابجایی ساکنان رفح غیرقابل تحمل است، چون این اقدام می تواند پیامدهای تهدیدی بزرگ برای امنیت ملی مصر باشد و روابط ما را با تل آویو تیره می کند.

مصر معاهده کمپ دیوید را تعلیق می کند؟

حملات هوایی مرگبار رژیم صهیونیستی که منجر به شهادت بیش از  34 هزار فلسطینی در سراسر نوار غزه از جمله در رفح شده است، سیسی را بر آن داشته تا در ماه‌های گذشته در تماس های مختلفی با سران کشورها خواستار توقف جنگ در غزه شود. او هفته گذشته هم طی تماس تلفنی با «امانوئل مکرون»، همتای فرانسوی خود، نسبت به خطر تشدید تنش نظامی در رفح به دلیل عواقب فاجعه بار آن هشدار داد. با این حال به نظر می‌رسد که اسرائیل به هشدارها بی توجه است و مصر از این رویدادها وحشت زده شده است. در عین حال تعلیق معاهده صلح از سوی مصر کمی دور از انتظار است، چون سیسی مواضع سرسخت و حمایت تمام قدی از فلسطینی‌ها ندارد. در واقع سیسی نگران است که شاید با تعلیق کمپ دیوید، بازگشت به آن سخت باشد و از سوی دیگر قاهره تمایل چندانی به تنش با تل آویو ندارد، هرچند در ظاهر مصر حمایت شفاهی از فلسطینی‌ها را اعلام کرده است.

گزینه دیگر مصر: شکایت از اسرائیل

علاوه بر تعلیق یا خروج از معاهده کمپ دیوید، گزینه‌های دیگری نیز در برابر مصر وجود دارد، از جمله همراهی و حمایت مصر از شکایت آفریقای جنوبی در دیوان بین‌المللی دادگستری و تشکیل پرونده علیه نتانیاهو و کابینه جنگی اسرائیل در دادگاه کیفری بین‌المللی برای محکوم کردن تل آویو. مصر می تواند از حملات اسرائیل به رفح برای جلب حمایت متحدانش در منطقه استفاده کند.  در حال حاضر بزرگترین نگرانی برای قاهره این است که اسرائیل بتواند کم و بیش یک میلیون فلسطینی را مجبور به ورود به سینا کند. هجوم بیش از یک میلیون پناهجو عواقب ویرانگری را برای مصر در سطوح سیاسی، امنیتی، اقتصادی و بشردوستانه به همراه خواهد داشت و سرنوشت فلسطین را نیز با ابهام بیشتری روبرو خواهد کرد.

«دیا رشوان»، رئیس سرویس اطلاعات دولتی مصر هم تأکید کرده است که دولت «هر گونه جابجایی اجباری یا داوطلبانه برادران فلسطینی ما از نوار غزه به خارج از نوار غزه، به ویژه به سرزمین‌های مصر را رد می‌کند، زیرا این امر قطعاً منجر به انحلال آرمان فلسطین می‌شود.»

این را نیز باید در نظر داشت که هرگونه تهاجم نیروهای اسرائیلی به خاک مصر نیز ممکن است مصری ها را برانگیزد تا بر خلاف خواست دولت مصر، کنترل امور را به دست خود بگیرند و از سرزمین خود دفاع کنند. این وضعیت شاید حتی سیاست مصر در داخل را نیز با چالش روبرو سازد و جرقه شروع اعتراضات جدید علیه دولت سیسی شود.

در سال گذشته، چندین حمله انفرادی در مصر به اسرائیلی ها صورت گرفته است. همچنین یک روز پس از حملات 7 اکتبر حماس، یک پلیس مصری دو گردشگر اسرائیلی را به ضرب گلوله کشت و در ژوئن یک سرباز مصری سه سرباز اسرائیلی را در نزدیکی مرز کشت. این همان چیزی است که قاهره از آن وحشت دارد. حمله زمینی در رفح نه فقط  غزه، بلکه مصر را نیز دچار چالش  های جدیدی حتی در داخل روبرو خواهد کرد.

منبع: الوقت

ارسال نظرات