شنبه ؛ 29 ارديبهشت 1403
19 ارديبهشت 1403 - 10:54

اطلاعات ۴۰ متهم مشکوک به تخلفات بورسی به دستگاه قضا ارسال شد

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران سازمان بورس از ارسال فهرست ۴۰ نفره افراد مشکوک به استفاده از اطلاعات نهانی به مراجع قضایی، در پی رویداد‌های ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲، خبر داد.
کد خبر : 16481

تبیین:  

رویداد‌های تاریخ ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ و ریزش سنگین بازار سرمایه، احتمال افشای اطلاعات نهانی در بازار سهام را قوت بخشید و با گذشت حدود یک سال از ماجرا مسئولان بورس به تشریح اقدامات انجام شده در این زمینه پرداختند.

در همین راستا نشست خبری با حضور رضا عیوضلو، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران، قادر معصومی خانقاه، مدیر نظارت بر بورس‌ها و محمد جوانمردی، مدیر امور حقوقی و انتظامی سازمان بورس برگزار شد.

رضا عیوضلو، معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران در توضیح مجموعه اقدامات سازمان بورس با گذشت یک سال از اعلام نرخ خوراک و بررسی معاملات در تاریخ ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ گفت: بعد از اینکه در تیرماه ١۴٠٢ مصوبه منتشر شد مجموعه معاملات در تاریخ ١٧ و ١٨ اردیبهشت ۱۴۰۲ از سوی همکاران ما در نظارت بر بورس مورد بررسی قرار گرفت.

وی به بررسی معاملات اشخاصی که در لیست دارندگان اطلاعات نهان هستند اشاره کرد و گفت: آی‌پی مراجع درگیر در مصوبه نرخ خوراک و افرادی که از آن آی‌پی‌ها معامله کردند بررسی شد تا اشخاص مظنون به سو استفاده از اطلاعات نهانی شناسایی شوند. 

معاون نظارت بر بورس‌ها و ناشران در ادامه اظهار کرد: در پی بررسی بالغ بر ۲۴۰۰ شخص حقیقی و حقوقی با بیشترین فروش به لیست حدود ۵۰۰ نفر رسیدیم و بعد از بررسی الگوی رفتاری اشخاص به لیست ۴۰ نفری دست یافتیم که مشکوک به استفاده از اطلاعات نهانی در معاملات بودند.

ارسال اطلاعات ۴۰ نفر مشکوک به استفاده از اطلاعات نهانی به دادسرا

عیوضلو با اشاره به اینکه اطلاعات ۴۰ نفر به دادسرا ارسال شده است، افزود: ما به لیست مشکوک از افراد با اطلاعات نهانی دست یافتیم اما تخلف آنها قطعی نیست و در همکاری با مراجع قضایی به دنبال رسیدگی موضوع هستیم و مرجع قضایی اطلاعات تکمیلی را دریافت کرده است.

مکاتباتی با قوه قضاییه و سازمان بازرسی انجام شد

در ادامه قادر معصومی خانقاه، مدیر نظارت بر بورس‌ها با بیان توضیحاتی در مورد جزئیات موضوع گفت: در رابطه با بررسی موضوع، مکاتباتی با قوه قضاییه و سازمان بازرسی انجام شد و اسامی سهامدارانی که در بازه زمانی نهانی بودن اطلاعات اقدام به معاملات مشکوک کرده بودند طی مکاتبه سازمان بورس به دادستان کل کشور اعلام شد.

وی با اشاره به مکاتبات انجام شده با سازمان بازرسی کل کشور گفت: در پی این مکاتبات اقدامات نظارتی از سوی سازمان بورس تشریح شد.

مدیر نظارت بر بورس‌ها با اشاره به محدودیت در اعلام اسامی، تاکید کرد: تا زمانی که رای از سوی مرجع رسیدگی‌کننده صادر نشود امکان انتشار اسامی افراد را نداریم.

ارسال نظرات