دوشنبه ؛ 31 ارديبهشت 1403
10 ارديبهشت 1403 - 16:59

بازداشت ۹۰۰ نفر از زمان آغاز خیزش دانشجویی در آمریکا

بر اساس آمارهای یک روزنامه آمریکایی حداقل ۹۰۰ نفر طی ۱۰ روز گذشته در اعتراضات دانشگاه‌هایی آمریکا توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند.
کد خبر : 16417

تبیین:

در حالی که هیچ نشانه‌ای از کاهش شدت اعتراضات در دانشگاه‌های سراسر آمریکا نسبت به جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم بی‌گناه غزه دیده نمی‌شود، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی اعلام کرد که بر اساس آمارهای این روزنامه آمریکایی، حداقل ۹۰۰ نفر طی ۱۰ روز گذشته در اعتراضات دانشگاه‌های آمریکا توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند،

همچنین بنا بر گزارش‌ها، حامیان فلسطین با طرفداران رژیم اسرائیل در دانشگاه یوسی‌ال‌ای درگیر شدند.

براساس این گزارش، این دانشگاه از هفته گذشته تاکنون شاهد برپایی چادرهای معترضان در محوطه بیرونی خود بوده است، از آن زمان اعتراضات صلح‌آمیز بوده است اما در نهایت درگیری بین دو طرف شکل گرفت.

معاون دانشگاه یوسی‌ال‌ای دراین‌باره گفت: اعتراضات مسالمت‌آمیز هنگامی تغییر کرد که برخی معترضان اقدام به شکستن موانعی کردند که دانشگاه برای جداکردن دو گروه برپا کرده بود.

بر این اساس، طرفداران دو گروه با یکدیگر درگیر شده و شعارهایی را علیه یکدیگر سر داده حتی در برخی موارد به زدوخورد پرداختند، در نهایت پلیس دانشگاه با استفاده از باتوم اقدام به جداکردن معترضان کرد.

وی ابراز کرد که این دانشگاه سابقه‌ای طولانی در برگزاری تظاهرات‌های مسالمت‌آمیز دارد و درباره بروز این خشونت بسیار متأثر است.

نماینده پلیس دانشگاه در بیانیه‌ای اعلام کرد نیروهای پلیس لس‌آنجلس در پراکنده کردن معترضان دخیل نشده است و هیچ‌کسی در این رابطه دستگیر نشد.

این در حالی است که مقامات دانشگاه در بیانیه اولیه خود اعلام کردند درگیری بین معترضان در محوطه دانشگاه از سوی افرادی خارج از دانشگاه آغاز شد، در حالی که مسئولان دانشگاه به طرفداران دو طرف اجازه داده بودند تا دیدگاه‌های خود را بیان کنند.

در همین حال رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند که بیش از ۶۰۰ نفر در جریان اعتراض‌های حمایت از فلسطین در دست‌کم ۱۵ دانشگاه سراسر آمریکا دستگیر شدند.

اتحادیه «آزادی‌های مدنی آمریکا» در ایالت جورجیا در بیانیه‌ای در پاسخ به سرکوب دانشجویان معترض گفت: «آتلانتا همواره مکانی برای آزادی اعتراضات بود، اما اکنون شاهد سرکوب خلاف قانون اساسی هستیم».

در همین حال آورات ریتان عضو کنست از حزب کار رژیم صهیونیستی در یادداشتی که در واکنش به تظاهرات گسترده دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا علیه سیاست‌های رژیم صهیونیستی منتشر شد اعتراف کرد: اسرائیل حمایت نه‌تنها دانشجویان بلکه جوانان آمریکایی را از دست داده است.

در ادامه این یادداشت نویسنده اعتراف می‌کند: آنچه با یک کمپ حمایت از فلسطینیان در داخل دانشگاه کلمبیا آغاز شد و پلیس نیویورک ده‌ها نفر از آنها را دستگیر کرد، به‌سرعت و بدون هیچ کنترلی به بسیاری از دانشگاه‌های دیگر ایالات متحده و حتی خارج از آن سرایت کرده است، موجی مبهم با شعارهایی همچون "تل‌آویو و اسرائیل را منفجر کنید"، یا "گردان‌های قسام، ما به شما افتخار می‌کنیم" سرتاسر این دانشگاه‌ها را فرا گرفته است و حباب اسرائیل برای دانشجویان آمریکایی را منفجر کرد.

سپس نویسنده اعتراف می‌کند: اسرائیل دانشگاه‌ها را از دست داده است، این روند در چارچوب یک عملیات بلندمدت از مبارزات اجتماعی و سیاسی در جامعه آمریکا به وقوع پیوست، در حالی که مفاهیم حمایت از اسرائیل تا حدود زیادی در فرهنگ جوانان ایالات متحده ریشه دوانده بود، امروز به نقطه تغییر رسیده است و تا انکار حق دولت اسرائیل در ادامه بقا و ارتباط یهودیان با سرزمین اسرائیل هم رسیده است.

در همین حال نشریه آمریکایی فارن پالیسی در یادداشتی به‌قلم «هوارد دبلیو فرنچ» استاد دانشگاه کلمبیا اعلام کرد: تظاهرات در دانشگاه‌های آمریکا مجموعه‌ای از خواسته‌ها را ارائه می‌کند که با توقف نسل‌کشی در غزه آغاز می‌شود اما هدف فقط همین نیست، بلکه معترضان خواستار خروج سرمایه‌گذاری‌ها از اسرائیل و قطع ارتباط میان مؤسسات آمریکایی و اسرائیلی هستند.

نویسنده این مقاله تأکید کرد: آنچه امروز در دانشگاه‌های ایالات متحده رخ می‌دهد، به‌خلاف ادعاهای مقامات، یک بحران فرهنگی دانشگاهی نیست، بلکه یک بحران سیاسی در نتیجه سیاست خارجی آمریکا و روابط عمیق و نزدیک این کشور با اسرائیل است، همچنین جنبش بزرگ دانشجویی در آمریکا که از دانشگاه کلمبیا آغاز شد هیچ ربطی به یهودی‌ستیزی ندارد؛ بلکه این جنبش ناشی از خشونت وحشتناک و بی‌رویه اسرائیل علیه مردم فلسطین از ۷ اکتبر ۲۰۲۳ تاکنون است.

در ادامه این یادداشت آمده است: دانشجویان در دانشگاه کلمبیا و دیگر دانشگاه‌ها با اعتراضات مسالمت‌آمیز خود به جامعه آمریکا و کل جهان درس دموکراسی و شهروندی می‌دهند. آنها می‌گویند؛ ظلم کافی است و ایستادن در برابر جنایت، به تلاشی بیشتر از نامه‌نگاری برای اعضای کنگره یا منتظر ماندن تا انتخابات بعدی نیاز دارد. حتی اگر این دانشجویان نتوانند دولت آمریکا را وادار به توقف جنگ علیه مردم غزه و کرانه باختری کنند، حداقل می‌توانند مانع حمایت دانشگاه‌ها از این جنگ شوند؛ همان‌طور که معترضان خواستار قطع ارتباط مؤسسات علمی و آموزشی آمریکا با نهادهای اسرائیلی شده‌اند.

آنچه مشخص است آن است که موضع ضداسرائیلی و سامی‌ستیز در حال رخنه به سیاست‌های ایالات متحده هم هست و به‌ویژه در سال انتخابات نامزدها نمی‌توانند آرای این رأی‌دهندگان احتمالی را نادیده بگیرند.

تاکنون بر اثر تجاوزات رژیم صهیونیستی به نوار غزه بیش از ۳۴ هزار نفر که بیشتر آنان زنان و کودکان هستند، جان خود را از دست داده‌اند.

منبع: الوقت

ارسال نظرات