يکشنبه ؛ 30 ارديبهشت 1403
09 ارديبهشت 1403 - 17:33

ریزش قیمت ارز در بازار/ دلار به کانال ۵۰ هزار تومانی بازگشت

نرخ دلار در روزهای اخیر با فروکش‌کردن هیجانات ناشی از مسائل سیاسی روند نزولی پیدا کرد و وارد کانال ۵۰ هزار تومانی شد.
کد خبر : 16407

تبیین: 

 بررسی بازار ارز از ابتدای هفته جاری تاکنون، نشان‌دهنده روند نزولی قیمت در بازار‌های غیر رسمی است به‌طوریکه دلار در اولین روز هفته در کانال ۶۰ هزار تومان معامله شد و اما پس از تشدید روند نزولی، امروز به کانال ۵۰ هزار تومانی بازگشت و با رقم ۵۹ هزار و ۶۰۰ تا ۵۹ هزار و ۸۰۰ تومان هم معامله شد.

روند قیمت دلار در مدت اخیر بنا به دلایل مختلف از جمله رخداد‌های سیاسی صعودی شد و با ورود به کانال ۶۰ هزار تومانی رکورد تازه‌ای در قیمت‌ها به ثبت رسید اما در چند روز گذشته روند کاهشی داشته و با فروکش‌کردن هیجانات پیش‌بینی می‌شود روند نزولی روزهای اخیر ادامه یابد.

کاهش قیمت‌ها در بازار ارز درحالی ادامه دارد که بسیاری از فعالان بازار ارز بارها در مورد افزایش هیجانی قیمت دلار به مردم هشدار داده و تاکید کرده بودند که با کاهش هیجانات، تب و تاب قیمت دلار نیز فروکش خواهد کرد.

در همین زمینه یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق در گفت‌و‌گویی اعلام کرده است که موضوع نرخ ارز در کشور تحت تاثیر جریان‌های روانی است و در سایه جریان‌های روانی انتظارات تورمی شکل می‌‎‌گیرد و این انتظارات نیز عاملی برای افزایش تقاضا و نرخ ارز است.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق برخی با نشان‌دادن فضای ملتهب ناشی از مسائل سیاسی منطقه، نرخ ارز را بالا می‌برند و اقدام به فروش دلار می‌کنند و سپس با آرام‌شدن فضا اقدام به خرید ارز می‌کنند تا جیب‌های خود را پر کنند.

 روز گذشته نیز محمدرضا فرزین، رئیس کل بانک مرکزی به‌منظور توسعه مناسبات پولی و بانکی و شرکت در نشست بانک توسعه اسلامی، به عربستان سفر کرد که احتمالا رایزنی‌هایی درباره گشایش‌های ارزی جدید برای کشور به همراه خواهد داشت.

ارسال نظرات