شنبه ؛ 29 ارديبهشت 1403
09 ارديبهشت 1403 - 17:22
همکاری و هماهنگی دستگاه سیاست خارجی و نیروهای مسلح در عملیات« وعده صادق»

هم افزایی میدان و دیپلماسی

عملیات «وعده صادق» به اعتراف تحلیلگران منطقه‌ای و ناظران بین‌المللی، نمایشی هوشمندانه و دقیق در ساحت نظامی و تعریفی تازه از استانداردهای عملیاتی و نظامی در جهان بود.
کد خبر : 16405

تبیین: 

اولین ساعات بیست و ششمین روز فروردین ۱۴۰۳، تنبیه رژیم متجاوز صهیونیستی آغاز شد! عملیات «وعده صادق» به اعتراف تحلیلگران منطقه‌ای و ناظران بین‌المللی، نمایشی هوشمندانه و دقیق در ساحت نظامی و  تعریفی تازه از استانداردهای عملیاتی و نظامی در جهان بود. اما آنچه در میدان و اولین ساعات روز یکشنبه پیش چشم جهانیان انجام شد، پیوست‌های سیاست خارجی و دیپلماسی عملیات وعده صادق بود که به گواه کارشناسان و صاحب‌نظران، کاملاً حساب‌شده به مرحله اجرا درآمد، که نشانه ای از ذکاوت و درایت تصمیم گیران در تهران بود.

  • تبیین حق قانونی و مشروع ایران

وزارت خارجه دولت مردمی در رویکردی سنجیده، ابتدا به تبیین حق قانونی و مشروع ایران برای تنبیه رژیم متجاوز  پرداخت و نقض کنوانسیون ها و قوانین بین الملل از سوی تل آویو را تشریح و به محافل بین المللی دیکته و یادآوری کرد؛  اقدام و ابتکاری که بی‌شک  پیش درآمد واجب عملیات «وعده صادق» بود و دستگاه دیپلماسی کشورمان با بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های خود در این مسیر خوش درخشید.

اقدامات تیم دیپلماسی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در سطح بین‌المللی در تبیین چرایی انجام عملیات وعده صادق، زمینه‌ اقناع افکار عمومی را نیز به خوبی فراهم آورد، تا علیرغم جریان سازی رسانه‌ای سنگین دشمن شاهد حمایت گسترده از حمله ایران در شبکه‌های اجتماعی و کشورهای مختلف باشیم.

روزهای پیش از انجام عملیات ‌وعده صادق، مقامات و وزرای خارجه کشورهای غربی و چند کشور دیگر در تماس با وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران تلاش می‌کردند ایران را از پاسخ حمله صهیونیست‌ها به کنسولگری کشورمان در دمشق سوریه منصرف کنند، اما دستگاه سیاست خارجی دولت سیزدهم به پشتوانه‌ خواست قاطبه مردم و همچنین عزم و اراده حاکمیت، با تکیه بر مفاد قوانین بین‌الملل به آنها گوشزد می‌کرد که پاسخ ندادن به این تجاوز آشکار، غیرممکن و محال بوده و جفا در حق سایر کشورهاست.

در همین زمینه بود که «میلر» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز در روز ۲۳ فروردین اعلام کرد، دولت این کشور در حال رایزنی با شرکا و متحدان واشنگتن است تا با ایران برای جلوگیری از پاسخ به تجاوز صهیونیست‌ها و شدید نشدن تنش در منطقه گفت‌وگو کنند. «امیرعبداللهیان» وزیر خارجه کشورمان در حد فاصل روزهای ۲۳ تا ۲۵ فروردین، در پاسخ به تماس‌های تلفنی همتایان انگلیسی، آلمانی، ایتالیایی، بلژیکی، هلندی و استرالیایی خود به صراحت اعلام کرد: «ایران به دنبال گسترش دامنه جنگ نیست، اما بازگشت امنیت پایدار در منطقه حساس غرب آسیا، به مهار رهبران جنگ‌طلب و ‌نامتعادل رژیم صهیونیستی و توقف پایدار جنایات جنگی این رژیم علیه غزه و کرانه باختری مرتبط است؛ وقتی رژیم صهیونیستی با نقض حقوق بین‌الملل و کنوانسیون‌های وین، مصونیت افراد و اماکن دیپلماتیک را نقض می‌کند و شورای امنیت نیز قادر به صدور یک بیانیه در محکومیت حمله تروریستی به سفارت ایران در دمشق نیست، دفاع مشروع با هدف تنبیه متجاوز یک ضرورت است.»

امیرعبداللهیان چند روز زودتر از انجام عملیات وعده صادق، در تماس با همتایان عربستانی، قطری، اماراتی و عراقی خود، ضمن گفت‌وگو درباره تحولات منطقه، خطاب به آنها تصریح کرد، ایران برای صیانت از منافع مشروع خود در برابر هرگونه تجاوز جدید، به خود تردید راه نخواهد داد و عقب‌نشینی از این حق قانونی، به ضرر همه کشورهای منطقه و حتی جهان تمام خواهد شد.

  • دیپلماسی پس از عملیات

البته ماموریت وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران با عملیات نظامی به پایان نرسید و گزاف نیست اگر ادعا کنیم، بخش مهم‌تر جهاد دیپلماتیک وزارت خارجه پس از فرود موشک های ایران در پایگاه  «نواتیم» آغاز شد.

از این رو در ساعات و دقایق ابتدایی پس از عملیات وعده صادق نیز، مقامات وزارت خارجه و دستگاه دیپلماسی دولت سیزدهم از وزیر تا معاونان و سخنگوی این وزارتخانه، ضمن تشریح چرایی اجرای این عملیات، خطاب به مقامات غربی تأکید کردند، چنانچه خطای جدیدی از رژیم صهیونیستی علیه ایران رخ بدهد، این بار کشورمان برای پاسخ به خطای احتمالی این رژیم غاصب و جعلی، چند روز منتظر نخواهد ماند و ظرف چند ثانیه و چند دقیقه، پاسخ کوبنده‌ای به صهیونیست‌ها خواهد داد.

آقای امیر عبداللهیان چهار روز پس از عملیات تاریخی ایران علیه رژیم صهیونیستی نیز برای شرکت در نشست شورای امنیت سازمان ملل درباره فلسطین، عازم نیویورک شد و طی سخنانی در صحن این شورا گفت: «حمله نظامی ۱۳ آوریل (۲۶ فروردین) ایران علیه رژیم صهیونیستی، اولاً کاملاً ضروری بود، چون ایران گزینه دیگری جز آن نداشت؛ دوماً، ابتدای به ساکن نبود، بلکه در پاسخ به یک سلسله جنایات و حملات موشکی رژیم اسرائیل به منافع ایران، به‌ویژه به سفارت ما در سوریه انجام شد؛ سوماً، در استیفای حق دفاع مشروع ایران تحت حقوق بین‌الملل صورت گرفت؛ چهارماً، با رعایت معیار عدم تعرض به افراد و اماکن غیرنظامی انجام شد؛ و پنجماً، صرفاً بر دو تأسیسات نظامی رژیم اسرائیل که در حمله به سفارت ما استفاده شدند، متمرکز گردید. بنابراین از نظر گستره و ضرورت‌های نظامی نیز محدود و متناسب بود.»

دیدار با سفرای کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی در محل سازمان ملل متحد، بخش دیگری از سفر‌ وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به نیویورک بود. رئیس دستگاه دیپلماسی کشورمان ضمن تشریح عملیات نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علیه مواضع نظامی رژیم متجاوز صهیونیستی در چارچوب دفاع مشروع و حقوق بین‌الملل، تأکید کرد: «با وجود اینکه جمهوری اسلامی ایران قادر بود عملیات وعده صادق را در شعاع گسترده‌تری انجام دهد، اما صرفاً آن بخش از مواضع نظامی رژیم صهیونیستی در این عملیات هدف قرار داده شد که از آنجا حمله به سفارت کشورمان در دمشق صورت گرفته بود. همچنین از زمانی که در ایران تصمیم برای هشدار و تنبیه لازم رژیم اسرائیل گرفته شد، آمریکا را مطلع کردیم؛ پس از عملیات وعده صادق نیز در ساعت دو و نیم بامداد یک‌شنبه (۲۶ فروردین) پیام دیگری را به آمریکا ارسال و اعلام کردیم که به دنبال توسعه تنش در منطقه نیستیم.»

در حاشیه حضور امیرعبداللهیان در نشست عالی‌رتبه شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز با «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد، «ایمن الصفدی» و «یان بورگ» وزرای امور خارجه اردن و مالت (رئیس دوره‌ای شورای امنیت) گفت‌وگو داشت و در این دیدارها با اشاره به حساسیت ویژه کشورمان نسبت به امنیت منطقه، ضرورت پاسخ متقابل مشروع ایران به حمله تروریستی اخیر رژیم صهیونیستی به ساختمان کنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دمشق را تبیین کرد.

  • جمع بندی

مجموعه این اقدامات دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران درباره «عملیات وعده صادق»  نمایشی جذاب و تجربه‌ای بی‌نظیر از هماهنگی میدان نبرد، و عرصه دیپلماسی بود! که می تواند از آن به عنوان الگویی از سیاست ورزی تراز انقلاب اسلامی نام برد که می‌تواند دربسیاری از حوزه‌ها و بزنگاه‌ها تکرار شود.

ارسال نظرات