شنبه ؛ 29 ارديبهشت 1403
05 ارديبهشت 1403 - 09:39

یکپارچه به رنگ فلسطین؛ سونامی اعتراضات در دانشگاه‌های آمریکا

این روزها موح اعتراضات ضدصهیونیستی و حمایت از فلسطین دانشگاه‌های امریکا را یکی پس از دیگری درنوردیده است که نشانگر شکست روایتی است که در طی سالیان طولانی همواره سعی کرده واقعیات فلسطین را وارونه و به نفع صهیونیستها بازنمایی کند
کد خبر : 16361

تبیین:

حدود ٢٠٠روز از جنگ غزه می گذرد و دراین میان تداوم سیاست کورکورانه دولت بایدن در حمایت از اسرائیل، بلوایی را در  میان دانشگاهیان این کشور به پا کرده است و موج تجمعات دانشجویی در حمایت از مردم غزه و فلسطین به سرعت در حال گسترش به بیشتر دانشگاه‌ها است.

هر روزه تظاهرکنندگان در دانشگاه‌های مطرحی همچون ییل، کلمبیا، دانشگاه نیویورک و دیگر دانشگاه‌های سراسر کشور کلاس‌های درس را تعطیل و در محوطه‌های دانشگاه تجمع و تحصن می‌کنند.

گسترش این اعتراضات واکنش نیروهای امنیتی و پلیس را در پی داشته که اقدام به دستگیری دانشجویان معترض می‌کنند. 

طی روزهای گذشته ده‌ها معترض در دانشگاه نیویورک و ییل دستگیر شده‌اند. بیش از 100 تظاهرکننده طرفدار فلسطین که در محوطه دانشگاه کلمبیا تحصن کرده بودند، هفته گذشته دستگیر شدند در دانشگاه نیویورک، محل تجمعی که توسط دانشجویان برپا شده بود، طی چند  روز به صدها معترض رسید.

ویدویی  در همین رابطه در جریان  تجمع اعتراضی شب گذشته  (دوشنبه ) در دانشگاه کلمبیا منتشر شده که در آن گروهی از دانشجویان شعار « ایران، تو باعث افتخار ما شدی» را سر می‌دهند و از حمله ایران به رژیم صهیونیستی حمایت می‌کنند.

تظاهرات  فقط به دانشجویان محدود نشده و دانش‌آموزان نیز تجمع های بزرگی را در حمایت از فلسطین برگزار کردند. دانش‌آموزان طرفدار فلسطین از مدارس خود می‌خواهند که حمله اسرائیل به غزه را محکوم کنند و از شرکت‌هایی که به اسرائیل سلاح می‌فروشند، بودجه نگیرند.

تظاهرکنندگان جاده‌های اطراف محوطه دانشگاه ییل در نیوهیون، را مسدود کردند و خواستار استرداد و واگذاری امتیاز مدرسه از تولیدکنندگان تسلیحات نظامی شدند.

به گزارش روزنامه «ییل دیلی نیوز» که توسط دانشجویان اداره می شود، پلیس بیش از 45 معترض را دستگیر کرد. همچنین کمیته همبستگی فلسطین متشکل از دانشجویان مقطع کارشناسی دانشگاه هاروارد اعلام کرده است که مدیریت این دانشگاه گروه آنها را تعلیق کرده است! در این نامه که توسط اطلاعیه‌ سازمان دانشجویی منتشر شد، مدیریت دانشگاه  هاروارد نوشته است که تظاهرات  این گروه، خط مشی دانشگاه را نقض کرده است.

 

 

این کمیته در بیانیه‌ای اعلام کرد که مديريت دانشگاه آنها را  به دلیل مسائل فنی به حالت تعلیق درآورده است. این گروه در بیانیه ای نوشت: «هاروارد بارها و بارها به ما نشان داده است که فلسطین همچنان استثنایی برای آزادی بیان است.»

در نیویورک، صدها تظاهرکننده بدون توجه به هشدارهای مکرر دانشگاه مبنی بر تخلیه هرچه سریعتر میدانی را که در آن تجمع کرده بودند، به تحصن خود ادامه دادند تا اینکه پلیس با خشونت به جمع کردن چادرهای معترضان مبادرت ورزید. در  ادامه تظاهرکنندگان با افسران پلیس درگیر شدند و شعار می دادند: «ما متوقف نمی شویم، ما آرام نمی گیریم. افشا کنید

 
 

ادامه وضعیت تنش آلود در  فضای دانشگاهی آمریکا موجب شده تا برخی از دانشگاه‌ها به ویژه کلمبیا، مسئولان تصمیم به برگزاری غیرحضوری کلاس‌ها بگیرند.

روز دوشنبه، این تنش‌ها به مرکز شهر منهتن، جایی که پردیس دانشگاه نیویورک مستقر است، و به پردیس ییل در نیوهیون، گسترش یافت. در کلمبیا، ائتلاف متحصنین تحت رهبری دانشجویان، شامل اعضای سه انجمن «دانشگاه کلمبیا ضدآپارتاید »(CUAD)، «دانشجویان برای عدالت در فلسطین» و «صدای یهودی برای صلح» سازماندهی شده است.

معترضان از روسای دانشگاه کلمبیا می خواهند که ارتباطات خود را با شرکت هایی که از جنگ اسرائیل علیه غزه سود می برند، قطع کنند.

انجمن  CUAD درخواست های بیشتری را نیز ارائه کرده است که شامل شفافیت مالی بیشتر در مورد سرمایه گذار‌های دانشگاه کلمبیا و قطع روابط دانشگاهی و همکاری با دانشگاه ها و برنامه های اسرائیل می‌باشد. این گروه ها همچنین خواستار آتش بس کامل در غزه هستند.

اما اعتراضات به دانشجویان و دانش‌آموزان محدود نمانده و در ادامه شماری از استادان دانشگاه کلمبیا با لباس‌های رسمی در مقابل کتابخانه‌ای در نیویورک تجمع کردند و از رفتارهای اخیر دانشگاه و پلیس با دانشجویان طرفدار فلسطینی انتقاد کردند. اعتراض به روابط این دانشگاه با اسرائیل از هفته گذشته با شهادت ریاست آن در کنگره تشدید شد.

کمیته قضایی مجلس نمایندگان به رهبری جمهوری‌خواهان، در بحبوحه افزایش اعتراض‌ها در دانشگاه‌ها به عملکرد رژیم‌صهیونیستی جلسه‌ای را تشکیل داد تا به این موضوع رسیدگی کنند و قوانین جدیدی برای آزادی بیان وضع کنند؛ مساله‌ای که در هفته‌های اخیر شدت گرفته است.

از جمله اقدامات نگران‌کننده‌ای که چند وقتی است علیه دانشجویان و اساتید معترض صورت می‌گیرد، می‌توان به انتشار نام و عکس دانشجویان معترض روی کامیون‌های حامل بیلبوردهای دیجیتالی در اطراف دانشگاه‌های کلمبیا و هاروارد اشاره کرد.

مقامات دانشگاهی حتی تهدید کرده‌اند از افشای اطلاعات محل زندگی دانشجویان و خانواده آنها نیز به‌عنوان ابزاری کلیدی برای جریمه این دانشجویان استفاده می‌کنند.

دانشگاه استنفورد هم از این اقدامات در امان نمانده و مقامات این دانشگاه دست به اقداماتی علیه دانشجویان و اعضای هیات‌علمی معترض زده‌اند، به‌طوری‌که به‌تازگی یکی از استادان این دانشگاه، که در کلاس درس خود با اشاره به کشتار صهیونیست‌ها در ماجرای هولوکاست، رژیم‌صهیونیستی را «استعمارگر» خطاب کرده بود، از کار تعلیق شد.

مقامات دولتی و پلیس و مسئولان دانشگاه در حالی برای توجیه اقدامات سرکوبگرنه خود به معترضان تهمت یهودی‌ستیزی را می‌زنند که، دانشجویان شرکت کننده در تجمعات ضد جنگ غزه بارها اعلام کرده‌اند: «یهود ستیزی هرگز خوب نیست. این مطلقاً آن چیزی نیست که ما از آن دفاع می‌کنیم و به همین دلیل است که بسیاری از رفقای یهودی امروز اینجا با ما هستند. معترضان می گویند: انتقاد و اعتراض آنها متوجه دولت اسرائیل و حامیان آن است».

یک استاد یهودی دانشگاه نورت‌وست آمریکا در باره خطراتی که متوجه دانشجویان طرفدار فلسطین است از تهدید به مرگ تا اخراج از محل کار و همچنین ممنوعیت از ادامه تحصیل را عنوان کرده است.

در پایان باید گفت انتشار مستنداتی درباره  استفاده از روش های خشونت آمیز برای محدود کردن آزادی بیان توسط دانشگاه های مطرح آمریکا، نشانگر  تحول در جهان بینی جوانان در ایالات متحده نسبت به مسئله فلسطین و  همچنین شکست روایتی است که در طی سالیان طولانی همواره سعی کرده واقعیات فلسطین را وارونه و به نفع صهیونیستها بازنمایی کند. بهای سنگینی  که دانشجویان و برخی اساتید آمریکایی برای آزادی بیان در حمایت از فلسطین می‌پردازند، ژست آزاداندیشی در این کشور را  به شدت خدشه دار، و اظهارات مقامات این کشور را مبنی بر آزادی بیان را بی‌اعتبار کرده است.

منبع: الوقت

ارسال نظرات