«تنبیه متجاوز»؛ ویژگی‌های حمله تاریخی ایران به اسرائیل

بدیهی ترین پاسخ به پرسش درباره چرایی حمله ایران به مواضع رژیم صهیونیستی مرتبط با تجاوز اخیر این رژیم علیه ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، پایتخت سوریه در حدود دو هفته پیش است.
کد خبر : 16280

تبیین:

 

«تنبیه متجاوز»، روشن ترین توصیفی است که از حمله موشکی ایران به اسرائیل می‌توان داشت. ایران حملات خود به رژیم صهیونیستی را در پاسخ به تجاوز اخیر این رژیم علیه کنسولگری ایران در شهر دمشق پایتخت سوریه انجام داد. این حمله در آخرین ساعات شنبه 25 فروردین ماه انجام شد و تا ساعات بامدادی و نزدیک به صبح روز بعد ادامه یافت.

چرا ایران به اسرائیل حمله کرد؟

بدیهی ترین پاسخ به پرسش درباره چرایی حمله ایران به مواضع رژیم صهیونیستی مرتبط با تجاوز اخیر این رژیم علیه ساختمان کنسولگری ایران در دمشق، پایتخت سوریه در حدود دو هفته پیش است. حمله‌ای که بر اثر آن حداقل 7 مستشار نظامی ایران از اعضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی همزمان با انجام ماموریت در سوریه به شهادت رسیدند. ایران از همان ابتدای این حمله متجاوزانه از پاسخ قطعی به رژیم صهیونیستی خبر داده و وعده خود را برای پاسخ به اسرائیل قطعی اعلام کرده بود.

البته حمله صهیونیست‌ها به کنسولگری ایران تنها حمله و تجاوز اسرائیل در ماه‌های اخیر نیست، بلکه مقامات امنیتی و نظامی تل آویو از مدت‌ها قبل تلاش داشتند تا نیروهای نزدیک و همسو با ایران را در منطقه هدف قرار دهند، از جمله حملات متعددی را علیه گروه‌های مقاومت منطقه‌ای به راه انداخته بودند، تا آن جا که تجاوزات نیروی هوایی اسراییل به مواضع گروه‌های مقاومت بارها با اعتراض و خشم دولت دمشق و شکایت از سازمان ملل روبرو شده بود.

ضرورت عملیات ایران؟

حمله اخیر ایران به اسرائیل باعث شد تا تهران نوعی موازانه وحشت را در برابر صهیونیست‌ها در منطقه ایجاد کند، چون عدم پاسخ به تجاوز اسرائیل در دمشق، احتمالا می توانست به تکرار این تجاوزات از سوی صهیونیست‌ها منجر شود و ایران با حمله گسترده خود نشان داد که اجازه پیشروی به رژیم صهیونیستی در هدف قرار دادن نیروهای ایرانی نخواهد داد. براین اساس ضرورت‌های حمله ایران به اسرائیل را با توجه به این موارد می توان مورد نظر قرار داد:

ایجاد موازنه وحشت در برابر تجاوز اسرائیل با هدف جلوگیری از تکرار تجاوزات: این یکی از مهمترین اهداف حمله بزرگ ایران به اسرائیل می‌تواند به شمار رود.

جلوگیری از ناامن سازی بیشتر منطقه: با حمله ایران به اسرائیل، این پیام به تل آویو داده شد که جمهوری اسلامی ایران اجازه ناامنی بیشتر در منطقه توسط تل آویو را نخواهد داد و ایران بعد از این در صورت ضرورت مصمم به مقابله با اقدامات متجاوزانه اسرائیل حتی در خارج از خاک ایران است.

سکوت و انفعال شورای امنیت و جامعه بین المللی: از آن جا که شورای امنیت سازمان ملل در برابر تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی به سوریه در انفعال محض به سر می‌برد و این شورا نتوانست دست به اقدامی در برابر رژیم صهیونیستی به عنوان طرف متجاوز بزند، لذا ایران خود دست بکار شد و تنبیه متجاوز یعنی رژیم صهیونیستی را در دستور کار قرار داد. این در حالی است که تجاوز و حمله اسرائیل به کنسولگری ایران در دمشق یک جرم مسلم بین‌المللی بر مبنای حقوق بین‌الملل به شمار می‌رود که نیازمند واکنش جهانی و تنبیه بین‌المللی است، واکنشی که در غیاب ناکارآمدی شورای امنیت، به صورت مستقیم از سوی جمهوری اسلامی ایران انجام شد.

حمله ایران به اسرائیل چه ویژگی‌هایی داشت؟

حمله واکنشی ایران به اسرائیل نخستین حمله ایران در طول 75 سال گذشته به رژیم صهیونیستی بود. این حمله در عین حال دارای ویژگی‌هایی منحصر به فردی نیز بود. برخی از ویژگی‌های حمله گسترده ایران به اسرائیل شامل موارد ذیل است:

حمله ترکیبی: حمله ایران به رژیم صهیونیستی با شلیک همزمان موشک‌های کروز، موشک‌های بالستیک و پهپادهای تهاجمی صورت گرفت. روزنامه نیویورک تایمز به نقل از مقامات اسرائیلی مدعی شده است که ایران 185 پهپاد، 36 موشک کروز و 110 موشک زمین به زمین به سمت اسرائیل شلیک کرده است.  همراه با پهپادهایی که می‌توانند برای ازدحام پدافند هوایی اسرائیل مورد استفاده قرار گیرند، ایران از موشک‌های کروز استفاده کرد که حدود ۲ ساعت برای اصابت به هدف زمان می برد. ایران همچنین از موشک‌های بالستیک هم علیه اسرائیل استفاده کرد. موشک‌های بالستیکی که در ۱۲ دقیقه به هدف رسیدند.

حمله چند جانبه: حمله صورت گرفته ایران علیه رژیم صهیونیستی محدود به حمله از خاک ایران نبود، بلکه همزمان گروه‌های مقاومت منطقه نیز علیه اسرائیل فعال شدند. مقامات اسرائیلی درباره این حمله گفتند که عمده پهپاد‌ها و موشک‌ها از خاک ایران شلیک شد و تعدادی نیز از خاک عراق، جنوب لبنان و یمن شلیک شده‌اند.  رادیو ارتش اسرائیل هم درباره حمله چندجانبه ایران از چند جبهه مختلف در منطقه اعلام کرد که حمله‌ای که ایران آغاز کرده، بزرگتر از سطح پیش بینی ما است.

هدف گیری صرفا نظامی: از دیگر ویژگی‌های مهم حمله اخیر ایران علیه اسرائیل این بود که ایران فقط اهداف و مناطق نظامی را هدف قرار داد تا افراد غیرنظامی متحمل آسیب نشوند.  شبکه المنار لبنان از برخورد موشک‌های ایران به پایگاه هوایی نواتیم واقع در جنوب اسرائیل خبر داد و به نقل از منابعی ویژه گزارش داد دست‌کم ۱۵ موشک مستقیما به پایگاه هوایی «نواتیم» اصابت کرده است. براساس این گزارش، «پایگاه نواتیم به شدت آسیب دیده و امکان استفاده از آن وجود ندارد.» در عین حال سخنگوی ارتش اسرائیل تایید کرد که تعدادی از موشک‌های بالستیک به این پایگاه هوایی اصابت کرده است. در عملیات موشکی و پهپادی ایران علیه اسرائیل هیچ هدف غیرنظامی در تیرس موشک‌ها و پهپادهای ایرانی قرار نگرفتند.

عملیات در مرحله اول: بیانیه‌ها و واکنش‌های رسمی در ایران حکایت از آن دارند که حملات بعدی ایران در صورت تکرار تجاوزات رژیم صهیونیستی ادامه خواهد داشت و حمله اخیر مرحله اول حمله علیه رژیم اشغالگر است، هرچند به نظر می‌رسد که در مرحله اول، حملات ایران پایان یافته است. رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران هم اعلام کرده است که عملیات از نظر ما خاتمه یافته است و قصدی بر ادامه عملیات وجود ندارد، اما چنانچه رژیم صهیونیستی اقدامی علیه جمهوری اسلامی چه در خاک ما و چه در مراکز متعلق به ما در کشور سوریه و جای دیگری انجام دهد، عملیات بزرگتری انجام خواهد شد.

ارسال نظرات