18 فروردين 1403 - 16:17

سامانه اعلام دقیق و هوشمند آتش‌سوزی ساخته شد

با توجه به اهمیت بالای تجهیزات اعلام حریق، متخصصان و فناوران یک شرکت دانش‌بنیان موفق شدند سامانه‌های اعلام هوشمند حریق را در داخل کشور و به کمک دانش فنی بومی، طراحی، تولید و تجاری‌سازی کنند.
کد خبر : 16232

تبیین:

 

یوسف ناصری؛ مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان فناوری سانا پژوهش گستر با اشاره به بومی‌سازی و تولید سسیستم‌های اعلام حریق هوشمند و دقیق عنوان کرد: هدف اصلی‌ خود در این شرکت دانش‌بنیان را بر مبنای تولید علم و توسعه  فناوری در حوزه سیستم‌های اعلام حریق در کشور قرار دادیم و فناوران در بخش‌های مختلف این شرکت، به طور مستقل و هم راستا با هم در جهت توسعه فناوری و ارتقای عملکرد سامانه‌های اعلام حریق فعالیت می‌کنند.

این فعال فناور با اشاره به فعالیت آزمایشگاه حریق این مجموعه برای نخستین بار در کشور، عنوان کرد:  پس از تولید محصولات دانش‌بنیان حوزه اعلام حریق، از آن‌جایی‌که آزمایشگاه مرجع در زمینه سیستم‌های اعلام حریق، تست تجهیزات و ارزیابی استاندارد آنها در کشور وجود نداشت با راه‌اندازی اولین آزمایشگاه سیستم‌های اعلام حریق و به عنوان همکار اداره استاندارد، شرایط دریافت استاندارد و تولید با کیفیت برای این نوع از محصولات را در کشور فراهم کردیم.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان به برخی از تجهیزات اعلام و شناسایی حریق تولید شده در این شرکت دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: تلاش کردیم تا با پژوهش‌های علمی، تحقیق و توسعه فناوری سامانه‌های اعلام حریق، زنجیره فناوری و در نهایت سبد محصولات کارآمد در این فرآیند را تکمیل کنیم. از جمله محصولاتی که توسط متخصصان این شرکت دانش‌بنیان در چرخه محصولات اعلام حریق ساخت داخل قرار دارد می‌توان به انواع تجهیزات «کانوکشنال» و «آدرس‌پذیر» اشاره کرد. هر دو نوع این سیستم‌ها کاربردهای وسیعی دارند  شامل طیف متنوعی از تجهیزات و سیستم‌های الکترونیکی هستند.

ناصری، با اشاره به توانمندی در طراحی و ساخت تمامی بخش‌ها و تجهیزات سامانه اعلام حریق آدرس‌پذیر گفت: اعلام حریق آدرس‌پذیر با استفاده از مجموعه کاملی از حسگرها و کنترل‌کننده‌های الکترونیکی، وضعیت دقیقی را از مکان و نحوه آتش‌سوزی ارائه می‌کند. قابلیت جع‌آوری داده‌ها، ارسال آنها به سامانه مرکزی و تحلیل داده‌ها در بازه زمانی بسیار کوتاه، امکان واکنش دقیق و اطفای اثربخش‌تر حریق را فراهم می‌کند که تمامی تجهیزات از جمله حسگر‌ها، شناساگرها و تجهیزات مرتبط این سامانه اکنون در کشور و توسط این شرکت دانش‌بنیان بومی‌سازی شده است.

این فعال حوزه دانش‌بنیان، درباره میزان اشتغال ایجاد شده در این شرکت عنوان کرد: در حال حاضر 50 نفر به طور مستقیم و درداخل شرکت مشغول به کار هستند و بیش از 300 نفر خارج از مجموعه با این مجموعه دانش‌بنیان همکاری دارند. 

ناصری همچنین با اشاره به تولید ساخت داخل تجهیزات تست سیستم‌های اعلام حریق مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی، عنوان کرد: تجهیزاتی مانند تونل دود و میز لرزش که با طراحی و مهندسی تیم تحقیق و توسعه شرکت و با استفاده از بهترین قطعات طراحی و ساخته شده‌اند. 

وی افزود: از تجهیزات مهم دیگر این آزمایشگاه تجهیزات مریوط به تست آشکارسازهای گاز مونوکسید کربن و متان است که با توجه به اهمیت این آشکارسازها در حفظ جان مصرف‌کنندگان، این تجهیزات با بالاترین دقت و فناوری روزآمد ساخته شده‌اند. اتاق آتش آزمایشگاه به عنوان بخش اصلی آزمایشگاه با استفاده از فناوری تشخیص دود و تست آشکارسازها در شرایط واقعی آتش، به کار برده می‌شود.

منبع: تسنیم

ارسال نظرات