شنبه ؛ 01 ارديبهشت 1403
12 فروردين 1403 - 22:50

تبادل سنگین آتش در شمال سرزمین‌های اشغالی و جنوب لبنان / حفظ موازنه قدرت با پاسخ قاطع حزب الله به صهیونیست‌ها + نقشه میدانی و عکس

رژیم صهیونیستی برای کم کردن فشارها در نوار غزه بر حجم حملات هوایی در جنوب لبنان افزود اما با پاسخ کوبنده و کن سابقه حزب الله در شمال سرزمین های اشغالی مواجه شد.
کد خبر : 16183

تبیین: 

همزمان با صدور قطعنامه در سازمان ملل، مذاکرات فشرده برای توقف جنگ در نوار غزه ادامه دارد و این احتمال وجود دارد به زودی دو طرف به آتش بس (موقت یا دائمی) دست یابند اما صهیونیست ها می دانند هر توافقی به معنای شکست آنان در افکار عمومی جهان شناخته خواهد شد.

صهیونیست ها با وجود حمایت های همه جانبه ائتلاف غربی و عربی و حملات سنگین و جنایت بی سابقه ۷ ماهه در نوار غزه به نتیجه ای نرسیدند و نه تنها موفق به نابودی حماس نشدند بلکه مردم جهان را هم علیه خود بسیج کرده اند و همین مسئله آنان را به شدت نگران و عصبانی کرده است.

صهیونیست ها که از اعلام رسمی ناکامی در نوار غزه هراس دارند حالا با تشدید حملات هوایی در نوار مرزی جنوب لبنان در تلاش هستند تا حدودی از فشارها بر روی خود بکاهند اما با واکنش قاطع و محکم حزب الله در این محور مواجه شده اند و شرایط برای آنان سخت شده است.

جنگنده های رژیم صهیونیستی هفتم فروردین ماه مرکز کمک رسانی (اورژانس) شهرک الهباره را در جنوب لبنان هدف قرار دادند و در جریان این حملات هفت تن از کارکنان این مرکز به شهادت رسیدند اما حزب الله صبح روز چهارشنبه هشتم فروردین ماه به این تهاجم پاسخ داد تا موازنه قدرت در منطقه حفظ شود.

نیروهای یگان توپخانه حزب الله در واکنش به حملات هوایی صهیونیست ها، بیش از ۴۰ راکت به سمت شهرک راهبردی کریات شمونه در شمال شرق فلسطین اشغالی شلیک و بیشتر این راکت ها به اهداف اصابت کردند و بار دیگر سامانه دفاع هوایی موسوم به گنبد آهنین را ناکام گذاشتند.

تبادل سنگین آتش در شمال سرزمین‌های اشغالی و جنوب لبنان / حفظ موازنه قدرت با پاسخ قاطع حزب الله به صهیونیست‌ها + نقشه میدانی و عکس برای مشاهده اندازه اصلی روی نقشه کلیک کنید

در این حملات یک کارخانه کاغذسازی، یک پایگاه نظامی و تعدادی خانه مسکونی هدف قرار گرفت و صهیونیست تنها به کشته شدن یک صهیونیست و زخمی شدن حداقل۶ تن اعتراف کردند؛ به گفته منابع میدانی، بیش از ۲۰ ساختمان مسکونی در جریان حملات توپخانه ای هدف قرار گرفت.

یک منبع میدانی که تحولات را در جنوب لبنان از نزدیک دنبال می کند، گفت: صهیونیست ها در حملات یک مرکز غیرنظامی را هدف قرار دادند و حزب الله در همین سطح پاسخ داد و مناطق غیرنظامی را هم هدف قرار گرفت و نشان داد هیچ هراسی از رژیم صهیونیستی ندارد و بر هر شکل ممکن موازنه را در جنوب لبنان و شمال سرزمین های اشغالی برقرار می کند.

این منبع میدانی افزود: صهیونیست ها بیشتر شهرک ها را تا عمق ۱۵ کیلومتری سرزمین های اشغالی تخلیه کرده اند و به همین دلیل تلفات غیرنظامی آنان در عملیات حزب الله کم بود و بیشتر تلفات مربوط به هدف قرار دادن تجمع نظامیان در شهرک کریات شمونه بود.

به گفته این منبع میدانی، حملات دقیق و هدفمند حزب الله در مناطق مرزی منجر به تخریب بخش وسیعی از ایستگاه های برق شهرک ها در شمال فلسطین اشغالی شده و صهیونیست ها پس از گذشت یک هفته هنوز با مشکل قطعی گسترده برق مواجه هستند و از ترس حملات حزب الله، کارمندان خود را برای تعمیرات تاسیسات برق اعزام نکرده اند.

به گزارش مشرق، جنگنده های رژیم صهیونیستی عصر روز چهارشنبه هشتم فروردین هم حملاتی را علیه شهرک های طیر حرفا و الناقوره انجام دادند که در این تهاجم هوایی، ۹ تن از نیروهای حزب امل و حزب الله به شهادت رسیدند.

پهپادهای رژیم صهیونیستی یک قهوه خانه را در شهرک الناقوره در جنوب غرب لبنان هدف قرار دادند و در جریان این حمله هم ۴ تن شهید و ۶ تن زخمی شدند؛ در شهرک طبریا هم جنگنده های صهیونیست به یک مرکز بهداشت حمله کردند که ۵ تن به شهادت رسیدند.

یگان موشکی و توپخانه حزب الله لبنان هم در پاسخ حملات صهیونیست ها به شهرک های الناقوره و طیرحرفا، شهرک های راهبردی شلومی و غورن را در سرزمین های اشغالی هدف قرار دادند و خسارت های مالی و جانی قابل توجهی به صهیونیست ها وارد آوردند.

به گفته منابع میدانی، حزب الله برای نخستین بار این دو شهرک را با موشک برکان (برد کوتاه و تخریب سنگین) هدف قرار داد و براساس اطلاعات به دست آمده یکی از موشک ها به نزدیکی خانه رئیس شورای شهرک بن گورین اصابت کرده است.

شهرک راهبردی شلومی در شمال غرب فلسطین اشغالی و نزدیکی مرز لبنان واقع شده است و از محور غربی به جاده مهم شهرهای ساحلی نهاریا - راس الناقوره و از محور جنوبی هم به جاده شهر ساحلی نهاریا-روش پینا متصل می شود و همین موقعیت بر اهمیتش افزوده است.

ارسال نظرات