07 فروردين 1403 - 12:05

حماس: نتانیاهو مسئول کامل شکست مذاکرات است

جنبش حماس با اشاره به اینکه بر ۴ خواسته اصلی خود در هر توافقی تاکید دارد، اعلام کرد که اشغالگران پاسخ پیشنهاد ما برای آتش‌بس را ندادند و نتانیاهو اساساً به دنبال هیچ توافقی نبوده و مسئول کامل شکست مذاکرات است.
کد خبر : 16146

تبیین: 

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس) با صدور بیانیه‌ای در واکنش به حواشی اخیر درباره مذاکرات آتش‌بس و ادعاهایی که رسانه‌های صهیونیستی در این زمینه مطرح کرده‌اند، اعلام کرد که ما به همه خواسته‌های خود مبنی بر برقراری آتش‌بس جامع و دائمی، خروج نیروهای اشغالگر از نوار غزه، بازگشت آوارگان به مناطق خود و انجام یک معامله دقیق و جدی برای تبادل اسرا پایبندیم.

حماس تاکید کرد که ما میانجی‌ها را از پایبندی خود به خواسته‌ها و شروطمان در چارچوب پیشنهادی که در 14 مارس ارائه داده بودیم آگاه کردیم اما اشغالگران به هیچ یک از خواسته‌های ما پاسخ ندادند.

این جنبش فلسطینی تاکید کرد که «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم اشغالگر مسئول کامل شکست همه تلاش‌ها و ممانعت از رسیدن به توافق است.

از سوی دیگر «حسام بدران» عضو دفتر سیاسی حماس نیز اعلام کرد که مشکل در مذاکرات آتش‌بس مربوط به اسرا و تعداد آنها نیست، بلکه به امتناع اسرائیل از ارائه تضمین درباره مسائل اساسی مربوط به زندگی فلسطینیان در نوار غزه است.

وی افزود که اولویت‌های حماس، متوقف کردن تجاوزات، ورود کمک‌ها به غزه، بازگشت آوارگان و طرح بازسازی غزه بوده و تنها محدود به آزادی اسرا نیست. نتانیاهو به دنبال توافق نیست و برای سرپوش گذاشتن بر شکست‌های سیاسی و امنیتی خود، خانواده‌های اسرای صهیونیست را فریب می‌دهد.

یک منبع دیگر نزدیک به مذاکرات آتش‌بس غزه هم در گفت‌وگو با الجزیره اعلام کرد که ادعای صهیونیست‌ها مبنی بر اینکه اسرائیل منتظر پاسخ حماس به پیشنهادات ارائه شده از سوی هیئت اسرائیلی در دوحه است، صحت ندارد. در واقع برعکس این موضوع صادق بوده و فشارهای آمریکا بر نتانیاهو موجب شده تا او بازگشت محدود آوارگان به مناطق خود در غزه را بپذیرد. اما حماس همچنان بر بازگشت بی قید و شرط آوارگان به شمال غزه تاکید دارد.

این منبع تاکید کرد که  حماس ممکن است در مرحله اول از هر توافق احتمالی به شرط خود برای آتش‌بس برگردد. علت این امر کارشکنی و بازی رژیم اشغالگر با مذاکرات و زیر پا گذاشتن توافقات قبلی توسط این رژیم است.

منبع مذکور تصریح کرد که اسرائیلی‌ها همچنین در تلاش برای کاهش تعداد اسرای فلسطینی که قرار است آزاد شوند، هستند و همچنین می‌خواهند خودشان اسامی این اسرا را تعیین کنند اما حماس تاکید دارد که خودِ این جنبش باید مشخص کند کدام اسرا آزاد می‌شوند.

منابع مقاومت فلسطین با اشاره به اینکه روند مذاکرات به‌سمت بن‌بست پیش می‌رود تأکید کردند که حماس و سایر گروه‌های مقاومت نمی‌توانند با توافقی که خواسته‌های منصفانه فلسطینی‌ها را برآورده نمی‌کند، موافقت کنند. روشن است که رژیم اشغالگر با کابینه فاشیستی آن به‌دنبال توافق نمی‌باشند و در مذاکرات هم جدی نیستند و هرکاری که انجام می‌دهند در چارچوب تلاش برای خریدن زمان است. همچنین حضور صهیونیست‌ها در مذاکرات به‌دلیل فشارهای داخلی و خارجی است.

یک منبع وابسته به حماس هم در گفت‌وگو با الجزیره، ادعای رسانه‌های صهیونیستی مبنی بر ارائه امتیازات و راه‌حل‌ها به جنبش حماس را تکذیب و اعلام کرد که این ادعاها تبلیغاتی سیاه و ناامیدانه با هدف سرپوش گذاشتن بر کارشکنی‌های کابینه صهیونیستی و فرار از مسئولیت شکست مذاکرات در برابر خانواده‌های اسرای اسرائیلی است.

این منبع تأکید کرد که حماس موضع خود را روشن کرده و هرگز از آن عقب‌نشینی نمی‌کند و تا زمانی که تجاوزات اشغالگران علیه غزه و محاصره این منطقه ادامه داشته باشد هیچ معامله‌ای برای تبادل اسرا انجام نخواهد شد.

انتهای پیام/

 
 
 

 

 

 
 

 

 

ارسال نظرات