شنبه ؛ 01 ارديبهشت 1403
01 فروردين 1403 - 07:30

آثار معجزه‌آسای هدیه دادن به همسر در شادی و آرامش خانواده

هدیه دادن، تلخی‌ها و کدورت‌ها را از بین می‌برد، دوستی و صمیمیت را افزایش می‌دهد، اساس خانواده را محکم و استوار می‌کند و باعث دلگرمی و امیدواری افراد نسبت به زندگی می‌شود.
کد خبر : 16119

تبیین :

هدیه دادن، تلخی‌ها و کدورت‌ها را از بین می‌برد، دوستی و صمیمیت را افزایش می‌دهد، اساس خانواده را محکم و استوار می‌کند و باعث دلگرمی و امیدواری افراد نسبت به زندگی می‌شود.

همسرانی که می‌خواهند سال‌ها با هم زیر یک سقف زندگی کنند و در سفر و حضر یار و یاور یکدیگر باشند، باید شیوه درست زندگی را بدانند. بهترین راه برای برقراری یک رابطه خوب و محکم در خانواده، این است که حقوق یکدیگر را بشناسند و به هم احترام بگذارند. البته احترام گذاشتن به حقوق یکدیگر، راهکارهای بسیاری دارد که در گفت‌وگو با دکتر فاطمه محبی زاده، کارشناس خانواده، سعی کرده‌ایم به چند مورد مهم آن اشاره کنیم. حواسمان باشد هر مرد یا زنی که می‌خواهد همسرش حقوق او را بشناسد و در تنهایی یا جمع احترام او را حفظ کند، او هم باید احترامش را نگه‌دارد.

هدیه دادن

در سبک زندگی اسلامی توصیه شده تا مردم از هر فرصتی برای شاد کردن یکدیگر استفاده کنند. هدیه دادن هم شیوه خوبی برای شاد کردن همسر است. می‌شود به بهانه عیدهای مذهبی یا تولد ائمه معصومین(علیهم‌السلام) حتی یک جعبه شیرینی بخریم و به یکدیگر هدیه بدهیم. مهم‌تر از همه اینکه هدیه دادن و شاد کردن دل خانواده و آشنایان شیوه پیامبر اسلام(ص) و ائمه معصومین(علیهم‌السلام) است.

در عین حال در مورد هدیه دادن به فرزندان هم توصیه شده که اول به دختران هدیه بدهید، سپس به پسران. کسی که دختربچه خود را شاد کند، پاداش آزاد کردن بنده‌ای از فرزندان اسماعیل دارد و آنکه چشم پسربچه خود را روشن کند، مانند کسی است که از خوف خداوند گریسته باشد و پاداش گریه از خوف خداوند، بهشت است.

هدیه همسرتان را به دیگران نبخشید

بر اساس آموزه‌های سبک زندگی ایرانی اسلامی، اگر مردی هدیه‌ای به همسر خود بخشیده باشد، آن هدیه به مالکیت زن درمی‌آید و او مالک آن هدیه می‌شود. می‌دانیم که هر کسی می‌تواند ملک خود را -هر چه که باشد- به هر شکلی که می‌خواهد مصرف کند یا آن را به دیگران ببخشد یا بفروشد. اما خوب است بدانیم که بر اساس آموزه‌های اسلام مکروه است که زن یا شوهر هدیه همسر خود را پس بگیرند.

در عین حال بهتر است هدیه همسر خود را به دیگران نبخشند. البته اگر در زمان دادن هدیه هیچ شرطی درباره واگذاری آن به دیگران یا امثال این مورد را مطرح نکرده باشند، همسر می‌تواند آن را به دیگری ببخشد. این توصیه در کتاب تحریر‌الوسیله امام خمینی (ره) نوشته شده است.

به هر حال ممکن است وقتی خانمی هدیه همسر خود را به شخص دیگری ببخشد، این کار باعث رنجش خاطر و ناراحتی مرد شود. بهتر است از این کار خودداری شود، چون امکان دارد این کار باعث ایجاد کدورت و اختلاف و مشاجره در زندگی آنها بشود و مرد احساس کند که همسرش نسبت به او کم‌محبت شده است.

در نتیجه بهترین کار این است که اگر شخصی می‌خواهد هدیه همسر خود را به دیگری ببخشد یا بفروشد، اول با همسر خود مشورت کند تا اگر او نسبت به این کار رضایت داشت، آن را واگذار کند. به این صورت زن یا مرد احساس کم‌ارزشی و دلخوری از یکدیگر نخواهند داشت و تصور نمی‌کنند که دیگری نسبت به احساسات آنها بی‌تفاوت بوده است.

ارمغان صلح و صفا

هدیه دادن یکی از سنت‌های بسیار خوب است چون وقتی در خانواده‌ای افراد به یکدیگر هدیه می‌دهند، این کار آنها باعث دلگرمی و یکدلی بیشتر می‌شود و فضای خانه را شاد و سرزنده می‌کند.

مشخص است که هدیه دادن اعضای خانواده و همسران به یکدیگر، آن هم از روی محبت و دوستی، یکی از بدیهی‌ترین نمونه‌های نیکی کردن و احسان محسوب می‌شود، که سلامت روحی و روانی را به همراه می‌آورد. درواقع هدیه دادن، تلخی‌ها و کدورت‌ها را از بین می‌برد، دوستی و صمیمیت را افزایش می‌دهد، اساس خانواده را محکم و استوار می‌کند و باعث دلگرمی و امیدواری افراد نسبت به زندگی می‌شود.

سوغاتی سفر را فراموش نکنید

سوغاتی آوردن از سفر هم یکی از اشکال هدیه است. درواقع وقتی مردی بعد از برگشتن از مسافرت برای همسر و فرزندانش سوغاتی می‌آورد، این موضوع را به آنها می‌فهماند که حتی در سفر و در زمان کار هم به یادشان بوده و تحت هر شرایطی قصد شاد کردنشان را داشته و همیشه یار و یاورشان است.

همسر و فرزندان او هم از چنین کاری احساس شادی و دلگرمی می‌کنند و راضی هستند از اینکه مرد خانواده وقتی به تنهایی به سفری رفته، باز هم به یاد آنان بوده و قصد شاد کردن دل آنها را داشته است.

البته باید توجه داشت که لازم نیست سوغات سفر حتماً وسیله‌ای گران‌قیمت و بزرگ باشد. حتی یک خوراکی ساده از شهری که به آنجا سفر می‌کنیم یا یکی از اشیاء سنتی آن شهر، هر اندازه که ارزان‌قیمت هم باشد، می‌تواند دل خانواده را شاد کند. درواقع شاد کردن دل خانواده مستلزم این نیست که مرد یا زن هزینه گزافی برای سوغاتی یا هدیه خود بپردازند و دچار سختی و تنگدستی بشوند.

هدیه یعنی ارزش قائل شدن

هدیه دادن نوعی احترام گذاشتن و ارزش قائل شدن برای همسر تلقی می‌شود. درواقع یکی از مواردی که اساس خانواده را حفظ و روابط بین افراد را تصحیح می‌کند، همین مورد است. خداوند درآیه 21 سوره روم می‌فرماید: «از نشانه‌های خداوند این است که همسرانی از جنس خودتان برایتان خلق کرد تا در کنار آنان آرامش یابید و بین شما مودت و رحمت قرار داد. در این نشانه‌هایی است برای گروهی که تفکر می‌کنند».

زمانی زن و مرد برای هم عامل آرامش هستند که رابطه‌ای مبتنی بر احترام و دوستی متقابل بین‌شان وجود داشته باشد. بنابراین یکی از مصداق‌های احترام گذاشتن و ارزش قائل شدن، هدیه دادن است. همچنین در آیه 187 سوره بقره آمده است: «آنها لباس شما هستند و شما لباس آنها». درواقع همان‌طور که لباس جنبه حفظ آبرو، زیبایی و محافظت را دارد، رفتار مرد و زن هم باید نسبت به یکدیگر به‌گونه‌ای باشد که آبرو و زینت رعایت شود و در عین حال به شخصیت طرف مقابل صدمه‌ای وارد نشود.

هدیه یک شهید

همسر شهید عباس بابایی تعریف می‌کند گران‌ترین هدیه او را با رضایت خودش به یک خانواده فقیر بخشیده. او می‌گوید: «زمانی که با هم عقد کرده بودیم، من در دانشسرای مقدماتی تحصیل می‌کردم. زمان کمی تا ازدواجمان باقی مانده بود. عباس به عنوان هدیه، یک پالتوپوست به من داد که البته گران‌قیمت و زیبا بود. از این کارش، هم خیلی خوشحال شدم و هم تعجب کردم. به همین خاطر به او گفتم این پالتوپوست خیلی گران است! شما که دنبال این چیزهای گران نیستید، پس چرا این هدیه را برای من خریدید؟ مدتی بعد، عباس مرا با یک خانواده فقیر آشنا کرد. وقتی با آنها آشنا شدم، با خودم فکر کردم بهتر است این پالتوپوست را به آنها بدهم اما چون هدیه و برایم ارزشمند بود، در این مورد با عباس مشورت کردم و گفتم می‌دانم که متوجه شدی این هدیه خیلی برای من ارزشمند است اما چون با آن خانواده فقیر آشنا شدم، با خودم فکر کردم خوب است این پالتو را به آنها بدهم اما نگرانم از این تصمیم من ناراحت شوی و فکر کنی برایم بی‌ارزش بوده که چنین کاری کردم. اشک از چشمان عباس جاری شد و از من تشکر کرد»