چهارشنبه ؛ 29 فروردين 1403

اعتراف مورخ صهیونیست: حماس به شکست اسرائیل نزدیک شده است

یک مورخ صهیونیست نوشت که حماس به شکست اشغالگران نزدیک است زیرا این حمله در غزه مربوط به این نمی‌شود که چه کسی افراد بیشتری را می‌کشد بلکه به این مربوط می‌شود که چه کسی به اهداف سیاسی خود نزدیک می‌شود.
کد خبر : 16075

تبیین:

یووال نوح هراری، نویسنده و مورخ صهیونیست تاکید کرد: اهداف سیاسی حماس کاملا مشخص است و برخی از آنها قبلاً محقق شده‌اند، در حالی که اهداف سیاسی اسرائیل «مبهم و ناموجود» هستندوی در مقاله‌ای که در روزنامه «یدیعوت آحارنوت» منتشر شده، گفت: بدون چشم‌انداز سیاسی حماس ما را شکست خواهد داد.

این نویسنده اسرائیلی همچنین گفت در جنگ میان اشغالگران و حماس چه کسی پیروز می‌شود؟ در جنگ، پیروز لزوماً کسی نیست که افراد بیشتری را بکشد، اسیر بیشتری بگیرد، خانه‌های بیشتری را ویران کند یا زمین‌های بیشتری را اشغال کند. پیروز آن طرفی است که اهداف سیاسی‌اش محقق شود.

وی ادامه داد: ما می‌توانیم در همه نبردها پیروز شویم، اما در این جنگ شکست خواهیم خورد. اهداف حماس کاملاً واضح است. هدف کوتاه مدت حماس در هفتم اکتبر از بین بردن توافق میان اسرائیل و عربستان بود که حماس آن را متوقف کرد.

هراری گفت وقتی صحبت از ممانعت از توافق میان رژیم صهیونیستی و عربستان و از بین بردن هر فرصتی برای صلح آینده و عادی‌سازی روابط بین یهودیان و اعراب به میان می‌آید، حماس نه‌تنها به پیروزی بسیار نزدیک شده است بلکه در حال حاضر بسیار بیشتر از آنچه امیدوار بود به دست آورده است یهودستیزی در حال افزایش است، در حالی که جایگاه بین‌المللی اسرائیل در سطح بی‌سابقه‌ای پایین است، حتی در میان دموکرات‌های غربی که سال‌ها دوست ما بوده‌اند. حماس هر روزی که فلسطینی‌ها در غزه کشته می‌شوند یا گرسنه می‌مانند، یک قدم دیگر به سمت پیروزی برمی‌دارد.

هراری می گوید: جنگ غزه باعث می‌شود که نسل‌های آینده هیچ توافق صلح یا عادی‌سازی بین رژیم صهیونیستی و جهان عرب را منعقد نکنند. مستندسازی از جنایت‌های غزه بیشترین آسیب ممکن را به اسرائیل وارد کرده است.

او ادامه داد: کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بدون مشخص کردن اهداف سیاسی این جنگ را به راه انداخته است. حتی اگر اسرائیل موفق شود حماس را خلع سلاح کند، این یک دستاورد نظامی است و نه یک هدف سیاسی.

هراری گفت: اگر اسرائیل موفق شود حماس را در سطح نظامی خلع سلاح کند اما بدون چشم‌انداز سیاسی باقی بماند، این بدان معنا است که حماس ما را شکست داده است.

«یوآو گالانت» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی روز جمعه در جلسه کابینه گفته بود بدون ایجاد یک جایگزین برای نوار غزه، امکان براندازی جنبش حماس وجود ندارد.

منبع: الوقت

ارسال نظرات