يکشنبه ؛ 02 ارديبهشت 1403
08 اسفند 1402 - 15:47

لیستی رأی بدهیم؟

توصیه رهبر انقلاب در انتخابات مجلس، اولاً استفاده از همه حق رأی خود و به تعداد کامل است و ثانیاً اعتماد به لیستی است که توسط افراد متدیّن و انقلابی تهیه شده است؛ البته ... .
کد خبر : 15972
لیستی رأی بدهیم؟

تبیین:

🔹همواره نزدیک انتخابات بحث این که لیستی رأی بدهیم یا خیر مطرح می‌شود. برخی نگران سهم‌خواهی‌ها و اعمال نظر پدرخوانده‌ها در بستن لیست‌ها هستند و حجت شرعی را در شناخت شخصی و رأی محدود به افرادی می‌دانند که مطمئن هستند و برخی نگران از این که اگر لیستی رأی ندهیم ممکن است هیچ کس از افراد مد نظر ما رأی نیاورند؛ ضمن این که شناخت شخصی این همه افراد ثبت نام شده در انتخابات، کاری سخت و در حد محال است و احتمال زیادی دارد که افراد اصلح را نشناسیم.

� توصیه رهبر انقلاب در انتخابات مجلس، اولاً استفاده از همه حق رأی خود و به تعداد کامل است و ثانیاً اعتماد به لیستی است که توسط افراد متدیّن و انقلابی تهیه شده است؛ البته این توصیه، تحقیق را منتفی نمی‌کند، بلکه به‌جای تحقیق درمورد همه کاندیداها که ممکن نیست، باید درمورد تهیه کنندگان لیست‌ها تحقیق کنیم و درمورد آن‌ها به اطمینان برسیم.

🔹البته واضح است که اگر تشخیص بدهیم که فردی صلاحیت ندارد، حتی اگر در لیست هم باشد، شرعاً نمی‌توان به او رأی داد و باید فرد دیگری را جایگزین کرد.لذا ضروری است گروه‌هایی که لیست ارائه می‌دهند، یک گزارش دقیق به مردم بدهند از تیم انتخاب کننده لیست، روش انتخاب افراد، شایستگی‌هایی که برای این انتخاب‌ها مد نظر بوده است و روش احراز آن شایستگی‌ها.

� بیانات رهبران انقلاب:«احدی‏ شرعاً نمی‌تواند به‏ کسی کورکورانه و بدون تحقیق رأی بدهد. و اگر در صلاحیت شخص یا اشخاصی تمام افراد و گروه ها نظر موافق داشتند ولی رأی دهنده تشخیص‌اش بر خلاف همه آن ها بود، تبعیت از آن ها صحیح نیست، و نزد خداوند مسئولیت دارد. و اگر گروه یا اشخاص صلاحیت فرد یا افرادی را تشخیص دادند و از این تأیید برای رأی دهنده اطمینان حاصل شد، می‌تواند به آن ها رأی دهد.»

امام خمینی، پیام به ملّت ایران

22/۱۱/۱۳۶۲

🔹«خود بنده هم وقتی این فهرست‌ها را می‌آورند که بیایم رأی بدهم، بعضی از آدم‌های این فهرست‌ها را نمی‌شناسم امّا اعتماد می‌کنم به آن کسانی که [این‌ها را] معرّفی کرده‌اند، و نگاه می‌کنم ببینم آن کسانی که این فهرست را معرّفی کرده‌اند چه کسانی هستند؛ اگر دیدم این‌ها آدم‌های متدیّن و مؤمن و انقلابی‌ای هستند، به حرفشان اعتماد می‌کنم و به [فهرست] آن‌ها رأی می‌دهم؛ اگر دیدم نه، کسانی که این فهرست را داده‌اند کسانی هستند که به مسائل انقلاب، به مسائل دین، به مسائل استقلال کشور خیلی اهمیتی نمی‌دهند، دلشان دنبال حرف آمریکا و غیر آمریکاست، به حرفشان اعتماد نمی‌کنم؛ به نظر من این راه خوبی است... به افرادی اعتماد بکنیم که واقعاً به دین‌داری این‌ها و به تقیّد این‌ها اعتقاد داشته باشیم؛ بدانیم این‌ها متدیّنند، بدانیم انقلابی‌اند، بدانیم در خطّند، در راه امامند، امام را واقعاً قبول دارند؛ راهش این است که این‌ها را بدانیم.

� اگر چنانچه کسانی این‌جور عمل بکنند و این تحقیق را بکنند، کار خودشان را انجام داده‌اند؛ خدای متعال ثواب خواهد داد، ولو این‌که در یک مورد، اشتباه هم اتفاق بیفتد. مثلاً آن کسی که من خیال کردم آدم خوبی است و به او رأی دادم، اتّفاقاً آدم مطلوبی نباشد ولی من تلاش خودم را کرده‌ام و خدای متعال اجر خواهد داد.»

رهبر انقلاب 19/۱۰/۱۳۹۴

🔹«توصیه‌ دیگر من هم این است که از همه‌ حقشان استفاده کنند. مثلاً در تهران که ما 30 نفر را باید انتخاب کنیم، اگر 29 نفر را انتخاب کردیم، در واقع از یک‌سی‌ام از حق خودمان بهره نبرده‌ایم و استفاده نکرده‌ایم.»

رهبر انقلاب پس از شرکت در انتخابات مجلس 24/۱۲/۱۳۸۶

 
 

 

 

ارسال نظرات