يکشنبه ؛ 02 ارديبهشت 1403
07 اسفند 1402 - 18:59
در حاشیه موضع گیری جدید رئیس جمهور برزیل؛

تشدید تنش‌ها بین برزیل و اسرائیل/ پشت‌پرده موضع‌گیری صریح «لولا داسیلوا» علیه رژیم صهیونیستی

«لولا ایناسیو داسیلوا»، رئیس جمهور برزیل در موضع گیری قابل تاملی، جنایات رژیم اشغالگر قدس در جریان جنگ غزه را با جنایات فاشیست ها و رژیم آلمان نازی در بحبوحه جنگ دوم شبیه دانسته و خواستار توقف فوری جنگ غزه و اِعمال نسل‌کشی صهیونیستها در قالب این جنگ شده است.
کد خبر : 15967

از همان نخستین روزهای آغاز جنگ غزه، بسیاری از دولت ها و ملت های جهان خواستار توقف حملات صهیونیست ها به نوار غزه و کشتار گسترده مردم این منطقه شدند. در این راستا، هر چه جنگ غزه به پیش رفت و حملات صهیونیست ها به نوار غزه ادامه یافت، سطح و گستره اعتراضات بین‌المللی به رژیم اشغالگر قدس نیز افزایش قابل توجهی پیدا کرد.

با این همه، به تازگی "لولا ایناسیو داسیلوا"، رئیس جمهور برزیل در موضع گیریِ قابل تاملی، جنایات رژیم اشغالگر قدس در جریان جنگ غزه را به جنایات فاشیست ها و رژیم آلمان نازی در بحبوحه جنگ جهانی دوم مشابه دانسته و خواستار توقف فوری جنگ غزه و اِعمال نسل کشی صهیونیست ها در قالب این جنگ شده است.

برزیل همچنین سفیر صهیونیست ها را از کشور خود اخراج کرده و سفیرش در اراضی اشغالی را نیز فراخوانده است. مقام های ارشد صهیونیست نیز با انتقاد از مواضع رئیس جمهور برزیل، این قبیل سخنان را عبور از خط قرمزهای رژیم اشغالگر قدس ارزیابی کرده اند. با این همه، اینطور به نظر می رسد که به طور خاص لولا داسیلوا رئیس جمهور برزیل، متاثر از 3 مولفه عمده و محوری اقدام به موضع گیری اخیر علیه رژیم صهیونیستی کرده است.

یک: تقابل با صهیونیست ها در قالب معادلات سیاست داخلی برزیل
"لوالا ایناسیو داسیلوا" رئیس جمهور برزیل به جریان چپ در کشورش تعلق دارد. جریانی که سال هاست به تقابل با امپریالیسم غربی و نمودهای عینی آن در اقصی نقاط جهان می پردازد و البته که هر زمان قدرت را در برزیل به دست گرفته، رویه ها و سیاست های متفاوتی را در حوزه سیاست خارجی برزیل از خود نشان داده است. در این راستا، یکی از نمودهای عینی موضع و رویکرد این جریان در عرصه سیاست خارجی برزیل، حمایت از ملت و مقاومت فلسطین و نبرد مشروع آن ها علیه اشغالگری و پروژه استعمارگرایی رژیم اشغالی قدس در اراضی اشغالی فلسطین بوده است.

در این چهارچوب، روابط برزیل با رژیم صهیونیستی که در دوره رئیس جمهورِ قبل از لولا داسیلوا یعنی "ژائیر" که یک رهبر سیاسی حامی غرب بود، رو به بهبود و توسعه حرکت کرده بود، در دوره جدید، با واقعیت های تازه‌ای رو به رو شده است. اساسا در همین چهارچوب است که بایستی مساله حمایت رئیس جمهور کنونی برزیل از ملت فلسطین و محکوم سازی توحش صهیونیست ها در بحبوحه جنگ غزه را درک کرد.

دو: همراهی با روندهای عمومی در برزیل و آمریکای لاتین

جریان چپ و ضدامپریالیستی، تنها در برزیل از قدرت و نفوذ برخوردار نیست و طیف قابل توجهی از کشورهای این منطقه نظیر کوبا، ونزوئلا، بولیوی، کلمبیا، اکوادور، نیکاراگوئه، شیلی و غیره نیز با تکیه بر دیدگاه های ضدامپریالیستی و استعماری(که همگی نتیجه سال ها تقابل با سیاست های استعماری آمریکا و جهان غرب علیه این کشورها بوده است) حمایت از مردم فلسطین را سال هاست که در دستورکار دارند. در همین چهارچوب بوده که شاهد بوده ایم کشورهای بولیوی و کلمبیا در بحبوحه جنگ غزه اقدام به تعلیق روابط خود با رژیم اشغالگر قدس کرده‌اند و دیگر کشورهای این منطقه نیز به صراحت به انتقاد از رژیم صهیونیستی در جریان جنگ غزه پرداخته اند.

در این چهارچوب، حمایت رئیس جمهور برزیل لولا داسیلوا از ملت و مقاومت فلسطین در برابر صهیونیست ها را بایستی به مثابه تابعی از روندهای کلی مطرح در سطح سیاسی و افکار عمومی منطقه آمریکای لاتین در حمایت از مردم فلسطین نیز ارزیابی کرد. موضوعی که پدیده ای ریشه دار در این منطقه است و سال هاست خود به یک چالش جدی برای رژیم اشغالگر قدس و لابیهای حامی آن در عرصه بین المللی تبدیل شده است.

سه: تشدید تقابلات برزیل با دولت آمریکا
برزیل از زمان روی کار آمدن لولا داسیلوا به عنوان رئیس جمهور این کشور تاکنون، شاهد اوج گیری تنش ها در روابط خود با آمریکا بوده است. نکته قابل تامل اینکه در همین دوره، این کشور پیوندهای خود با کشوری نظیر ایران(و طیف های جریان های منتقد آمریکا در محیط بین المللی) را مستحکم کرده و مثلا شاهد بوده ایم که چند ماه قبل، دو ناوشکن ایرانی در رویدادی قابل تامل در بنادر این کشور پهلو گرفتند. موضوعی که با انتقادات جدی رژیم اشغالگر قدس و البته دولت آمریکا از دولت برزیل همراه شد.

از این رو، در بحبوجه تشدید تنش ها میان برازیلیا و واشینگتن، شاهد هستیم که دولت برزیل و رئیس جمهور این کشور، تشدید فشارها علیه رژیم اشغالگر قدس را به مثابه یک مولفه جانبی در نظر می گیرند و از این طریق سعی در ارسال پالس های معنادار به واشینگتن دارند.